Senatorka Lewicy stanowczo przeciwko głównemu projektowi KO. "Chcemy go zatrzymać"

Magdalena Biejat była pytana o rezultat wyborów do Parlamentu Europejskiego, w których Lewica uzyskała 6,3 proc. głosów i wprowadziła do PE troje europosłów.

— Zarówno Lewica, jak i Trzecia Droga nie mają się z czego cieszyć. Myślę, że to jest wyraźny sygnał rozczarowania naszych wyborców tym, jak funkcjonujemy w koalicji rządowej. Wyborcy Lewicy w większości zostali w domu, tak pokazują badania — stwierdziła Biejat w „Onet Rano.”.

Dystansowanie się od Tuska

Deklaracje Magdaleny Biejat są mocne: „Powinniśmy się dystansować od Tuska”.

— Dla mnie jest to dość oczywiste, że Lewica zawiodła swoich wyborców. To nie jest czas na robienie uników, udawanie, że nic się nie stało. W Razem, ale i na całej Lewicy, jest zrozumienie, że to jest bardzo wyraźny sygnał alarmowy, który wysłali nam nasi wyborcy: że za taką Lewicę to oni bardzo dziękują: za Lewicę, której nie widać, która „nie dowozi” rzeczy. Mówi zresztą o tym wiele osób, które komentują życie publiczne — dodała.

Ukręcenie głowy „kredytowi 0 proc.”

Wicemarszałek Senatu wymieniła następnie kwestie, których nie udało się zrealizować Lewicy, oraz takie, które nie podobają się Lewicy.

  1. To nie tylko kwestie związków partnerskich czy kwestii świeckiego państwa, ale także to, jak rząd zachowuje się w kwestii sytuacji na granicy.
  2. Ale to również kwestia braku wsłuchania się w głos młodych ludzi, jeżeli chodzi o mieszkania. To są kolejne kamyczki do ogrodu — stwierdziła Magdalena Biejat.

Wspomniała również o kwestiach, które — jej zdaniem — Lewicy udało się załatwić.

— Na pewno to, co udało się załatwić w ramach rządu, to na pewno są sprawy monitorowane przez minister Agnieszkę Dziemianowicz-Bąk, czyli kwestie socjalne. Jak zwiększenie zasiłku pogrzebowego, który od lat nie był podnoszony. Jak kwestia ustawy o ochronie sygnalistów, która, mam nadzieję, przejdzie teraz przez Sejm — stwierdziła.

Źródło problemów Lewicy

Joanna Scheuring-Wielgus również wypowiedziała się na temat kwestii dotyczących Lewicy.

  1. Jeżeli chodzi o kwestie, które dzieją się w parlamencie, to za sukces będziemy sobie poczytywać, jeżeli uda się „ukręcić głowę” kredytowi 0 proc. Jasno powiedzieliśmy, że nie podniesiemy ręki za tym projektem — podsumowała Biejat.