Piłka na Euro 2024 wyposażona w czujniki ułatwi pracę sędziom footballu.

Adidas Fussballliebe, oficjalna piłka Mistrzostw UEFA 2024, ma wprowadzić nową jakość do gry. Nazwa „Fussballliebe”, będąca połączeniem niemieckich słów „piłka nożna” i „miłość”, oddaje pasję, jaką kibice i gracze wkładają w ten sport.

Ta piłka nie jest jedynie elementem gry, ale również symbolem postępu technologicznego, który ma na celu zapewnienie lepszych doświadczeń dla widzów. Jednym z kluczowych aspektów Fussballliebe jest nowatorska technologia. Piłka została wyposażona w mikroukład, który śledzi każdy ruch z częstotliwością 500 razy na sekundę. Dzięki tej technologii sędziowie mogą dokładnie określić moment dotknięcia piłki, co jest kluczowe przy rozstrzyganiu kontrowersji związanych m.in. ze spalonymi.

Technologia ta była z powodzeniem używana podczas Mistrzostw Świata 2022 w Katarze, gdzie pomogła w szybszym i precyzyjniejszym sędziowaniu.

Design Fussballliebe

Design Fussballliebe nie jest jedynie kwestią estetyki, ale również funkcjonalności. Piłka posiada konstrukcję, która zawiera wcięcia na 20 panelach, strategicznie rozmieszczonych po intensywnych badaniach laboratoryjnych. Wcięcia te kontrolują przepływ powietrza nad piłką, co zwiększa precyzję jej lotu.

Co więcej, wnętrze piłki zostało wykonane w technologii The Risen dotation, znanej z piłki Al-Rihla używanej podczas Mistrzostw Świata 2022, co zapewnia większą wytrzymałość oraz umożliwia dokładniejsze zagrania. Fussballliebe jest również ekologiczna.

Piłka została wykonana z materiałów pochodzących z recyklingu, w tym poliestru i tuszu na bazie wody. Każda warstwa zawiera materiały takie jak włókna kukurydziane, trzcina cukrowa, miazga drzewna i guma, co zmniejsza negatywny wpływ na środowisko. Dzięki temu Fussballliebe nie tylko poprawia jakość gry, ale również wpisuje się w globalne dążenia do bardziej ekologicznych rozwiązań.

Piłka na Mistrzostwach Europy

Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej od dawna cieszą się ogromną popularnością, a jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów każdego turnieju jest oficjalna piłka. To nie tylko narzędzie gry, ale także symbol postępu technologicznego i zmieniających się trendów we wzornictwie.

Poprzednie rozgrywki odbyły się w 2021 roku, chociaż pierwotnie były zaplanowane na 2020 rok. Turniej został przesunięty z powodu pandemii COVID-19, ale zachował swoją oryginalną nazwę (Euro 2020).

Oficjalną piłką Euro 2020 była Adidas Uniforia. Nazwa „Uniforia” pochodzi od połączenia słów „unity” (jedność) i „euphoria” (euforia), co miało symbolizować jedność i radość, jakie przynosi piłka nożna, zwłaszcza w trudnych czasach globalnej pandemii.

Piłka Uniforia była zaprojektowana z myślą o grze na najwyższym poziomie, a jej design zawierał elementy odzwierciedlające różnorodność kulturową i jedność, jaką turniej miał promować. Była wykonana z wysokiej jakości materiałów, które zapewniały doskonałą kontrolę nad piłką oraz stabilność w locie.

Piłka była również wyposażona w technologię termicznego łączenia paneli, co zapewniało gładką powierzchnię i zwiększoną trwałość.

Technologia „Connected Ball”

Decyzja o wprowadzeniu technologii „Connected Ball” została podjęta przez UEFA w celu poprawy precyzji sędziowania i zredukowania czasu potrzebnego na weryfikację spalonych. Wdrożenie tej technologii jest wynikiem współpracy z firmą Kinexon i ma na celu wspieranie półautomatycznego systemu spalonych, co było wcześniej testowane podczas Mistrzostw Świata 2022 w Katarze.

Reakcje na tę innowację są mieszane. Wielu ekspertów i kibiców chwali wprowadzenie tej technologii, która ma poprawić jakość sędziowania i przejrzystość decyzji. Jednak niektórzy wyrażają obawy, że zbyt duża zależność od technologii może odbierać grze jej tradycyjny charakter i spontaniczność.