Nowelizacja przepisów dotyczących systemu kaucji trafia do Sejmu

Obserwatorzy systemu kaucyjnego będą mieli ciekawe lato. Nie tylko pojawi się aż pięciu operatorów systemu kaucyjnego, ale również nowelizacja ustawy kaucyjnej jest już na ostatniej prostej. Przygotowywana przez resort klimatu i środowiska nowelizacja przeszła konsultacje społeczne i teraz przechodzi konsultacje międzyresortowe, zbliżając się do Rady Ministrów, aby ostatecznie trafić do Sejmu. Nawet w tej fazie pojawiły się jednak przeciwnicy tego trudno wypracowanego kompromisu zawartego w nowelizacji.

Dwie społki gotowe

Do dwóch mikrospołeczek, czyli Zwrotki i PolKi, które już uzyskały zezwolenie Ministerstwa Klimatu i Środowiska na prowadzenie operatora systemu kaucyjnego, dołączył wreszcie duży gracz. Wniosek złożyła w czerwcu spółka OK Operator Kaucyjny, należąca do Grupy Schwarz, w której zarządzie zasiadają przedstawiciele sieci handlowych grupy, czyli Lidla i Kauflandu. Polski system kaucyjny rozwija się zaskakująco, gdyż choć zgodnie z ustawą operatora mieli tworzyć główni gracze na rynku, czyli producenci napojów bezalkoholowych oraz piwa, to na chwilę obecną tworzą go spółka Zwrotka założona przez Biosystem z branży odpadowej oraz spółka PolKa założona przez Fundację Odzyskaj Środowisko.

PolKa jest jedynym operatorem, który posiada zezwolenie na selektywną zbiórkę w ramach systemu kaucyjnego wszystkich trzech frakcji: puszek oraz plastikowych i szklanych butelek, i planuje działać na terenie całego kraju. Wkracza również wielka grupa kapitałowa Schwarz, która prowadzi w Polsce dyskonty oraz kilkanaście zakładów przetwarzających odpady. Wychodząc naprzeciw stawianym wymaganiom, postanowiono powołać OK Operator Kaucyjny SA, współtworzącego powszechny system kaucyjny w Polsce.

Oczekiwanie na kolejnych operatorów

Rynek nadal czeka na wejście dwóch operatorów, którzy z uwagi na udziały w rynku muszą uzyskać zgodę UOKiK na konsolidację, mowa o porozumieniu 12 największych producentów napojów bezalkoholowych oraz inicjatywie trzech największych browarów. Procedura przygotowania tych grup operatorów trwa od kilku miesięcy, umożliwiając pierwszym spółkom z licencją negocjowanie umów i umacnianie swojej pozycji na rynku.

Początek w styczniu?

Etap przygotowań dla spółek z licencją już trwa, deklarują one rozpoczęcie działalności od stycznia 2025 roku. Społki, które złożyły wniosek, mają przygotowane plany działania, ale nie mogą jeszcze negocjować z handlem czy firmami przed rejestracją spółki. Tymczasem wielu obserwatorów przewiduje, że system kaucyjny ruszyć na dobre może dopiero po wakacjach 2025 roku, kiedy najwięksi operatorzy mają szansę rozpocząć działalność.

Przygotowania w toku

Spółki z licencją przystępują do przygotowań, mając nadzieję, że wprowadzający opakowania objęte kaucją dołączą do nich, uwzględniając oczekiwania konsumentów oraz aspekty środowiskowe. Jednostki handlowe, ze względu na konsekwencje finansowe, muszą przystąpić do systemu kaucyjnego, co wymaga inwestycji w zwrotomaty, przebudowę sklepów oraz organizację nowych procesów.

Czas mija, ale spółki mają nadzieję, że procedury dojdą do końca, umożliwiając start systemu zgodnie z harmonogramem. Liczne zmiany prawne, wsparcie finansowe inwestycji oraz promocja ekologicznych rozwiązań są kluczowe dla rozwoju systemu kaucyjnego w Polsce. Zatem, czekamy na kolejne kroki w tej fascynującej podróży systemu kaucyjnego.