Niespodziewana decyzja Czechów o obniżeniu stóp procentowych zaskoczyła inwestorów

Większość z nich spodziewała się bowiem obniżki o 25 punktów bazowych. Po decyzji CNB czeska korona względem dolara osłabia się o 0,17 proc. Za dolara trzeba zapłacić 23,3724 korony.

Rozpoczęły cykl obniżek stóp procentowych w grudniu 2023 roku. Wówczas główna stopa została obniżona o 25 pb. i wynosiła 6,75 proc. Od grudnia czeski bank centralny obniżył podstawową stopę procentową łącznie o.

Dla porównania, Do tej pory RPP zdecydowała się na dwie obniżki – o 75 punktów bazowych we wrześniu 2023 roku i o 25 punktów bazowych w październiku 2023 roku. Inflacja u naszych południowych sąsiadów kształtuje się. i jest w przedziale tolerancji wokół celu banku centralnego wynoszącego 2 proc. W maju wzrost cen w ujęciu rocznym wyniósł bowiem.

Na uwagę zwracają jednak rosnące stale w tym roku ceny usług. W Czechach rosną również płace w ujęciu realnym, co zwiększa popyt konsumencki. Gospodarka odzyskuje dzięki temu siłę po niewielkim spadku w tym roku. Jak podała agencja Reuters, mediana prognoz w jej sondażu wskazuje, iż do końca roku , co oznacza wzrost w stosunku do poprzednich sondaży.

Agencja wskazała, iż ważnym czynnikiem wpływającym na te perspektywy może być, która osłabiła się w ostatnich tygodniach, lecz była nadal o 1 proc. silniejsza niż założenia banku centralnego zawarte w najnowszej prognozie.