Koreański potentat komiksów online zadebiutował na giełdzie, osiągając wycenę wynoszącą 2,7 miliarda dolarów.

Określająca się jako największa na świecie platforma komiksów internetowych, firma Webtoon Entertaiment, debiutuje 27 czerwca na giełdzie Nasdaq w Nowym Jorku. W wyniku pierwszej oferty publicznej (IPO) Webtoon planuje sprzedać 15 mln akcji i pozyskać 315 mln dolarów. Właścicielem firmy z siedzibą w Los Angeles jest południowokoreański gigant technologiczny Naver, który korzysta z rosnącej popularności koreańskich i japońskich komiksów w internecie.

Wycena i zainteresowanie akcjami

W efekcie Webtoon twierdzi, że ma 170 mln aktywnych użytkowników w ponad 150 krajach na całym świecie. Debiut Webtoon wyceniła swoje akcje na 21 dolarów za jedną, czyli w górnej granicy oferty. Widełki ceny udziału ustawione były między 18 a 21 dolarów. Na debiut firma wyceniana jest na 2,67 mld dolarów. Zainteresowanie akcjami Webtoon jest jednak na tyle duże, że firma zdecydowała się na najwyższy możliwy kurs otwarcia, wynoszący 21 dolarów za akcję. Może to mieć związek chociażby z zainteresowaniem BlackRock, największego na świecie koncernu zarządzającego aktywami, który chce kupić akcje Webtoon o wartości 50 mln dolarów.

Od początku stycznia 2024 r. w pierwszych publicznych ofertach firmy pozyskały z rynku 18,7 miliarda dolarów wobec 10,5 mld USD w tym samym okresie 2023 roku. Webtoon Entertainment to nie tylko platforma Webtoon, ale także japońska aplikacja Line Manga czy platforma do powieści internetowych Wattpad. W ofercie znajdują się tysiące tytułów obejmujących praktycznie wszystkie gatunki – od romansu po science fiction.

Branża webtoon

Sama branża webtoon, która koncentruje się na komiksach dostępnych tylko w internecie i zoptymalizowanych pod urządzenia mobilne, liczy sobie już ponad 20 lat i dawno wyszła poza ojczystą Koreę Południową. Popularność zapewnia jej również łatwość tworzenia, sprawiająca, że popularni twórcy łatwo mogą zarabiać na swoich dziełach. Analitycy Spherical Insights&Consulting cytowani przez BBC twierdzą, że branża webtoon zarobiła w 2021 r. 4,7 mld dolarów, a do 2030 r. ma urosnąć do 60 mld dolarów rocznie.