Nie spieszyłbym się z przejściem na emeryturę - ekspert sugeruje optymalny moment, który może przynieść nawet dodatkowe 300 zł więcej

Waloryzacja kapitału przeprowadzona przez ZUS w czerwcu 2024 roku obejmuje wzrost składek o 14,87 proc. na głównym koncie i o 9,91 proc. na subkoncie. Ten proces ma wpływ głównie na emerytury już pobierane, a także na wartość składek zgromadzonych na koncie emerytalnym i subkoncie.

Jeśli istnieje możliwość przejścia na emeryturę w ciągu roku, warto rozważyć wybór terminu pod kątem waloryzacji kapitału. Decyzja o emeryturze w konkretnym miesiącu może przyczynić się do przeliczenia na podstawie wyższej kwoty zgromadzonych składek emerytalnych, co wpłynie pozytywnie na wysokość świadczenia.

Z uwagi na fakt, że w czerwcu przeprowadzana jest waloryzacja kapitału, można zastanowić się nad ominięciem tego miesiąca. Dr Tomasz Lasocki z Katedry Prawa Ubezpieczeń Uniwersytetu Warszawskiego zasugerował, że lepiej ruszyć z emeryturą w innym terminie, aby uniknąć czerwcowej waloryzacji.

Warto zauważyć, że podjęcie decyzji o emeryturze w innym miesiącu może przynieść dodatkowe korzyści finansowe. Pozwala to uniknąć potencjalnych strat związanych z waloryzacją kapitału.

Zwiększenie świadczenia po waloryzacji kapitału

Czy opóźnienie przejścia na emeryturę może przynieść dodatkowe korzyści? Kwota potencjalnego zysku zależy od wieku oraz zgromadzonych składek na koncie emerytalnym w ZUS.

  1. Przykładowo, osoba mająca 60 lat i 500 tysięcy złotych składek, przed waloryzacją kapitału otrzymywałaby 1966 złotych miesięcznie. Po waloryzacji w lipcu kwota składek wzrosłaby do 570 tysięcy złotych, co przełożyłoby się na 2259 złotych.
  2. Jeśli kapitał emerytalny wynosiłby początkowo 600 tysięcy złotych, to po waloryzacji mógłby wzrosnąć nawet o kilkaset złotych.

Decyzja o emeryturze

Rozważenie opcji przejścia na emeryturę w innym terminie, po uniknięciu czerwcowej waloryzacji kapitału, może zapewnić dodatkowe środki na przyszłość. Lepiej więc świadomie podjąć decyzję o emeryturze, kierując się korzyściami finansowymi, jakie mogą wyniknąć z wyboru odpowiedniego terminu.