1000 dni spędzonych w kosmosie - unikatowy rekord został ustanowiony

Co prawda, rekord łącznego czasu spędzonego w kosmosie należy do rosyjskiego astronauty Walerija Polakowa, który spędził na pokładzie stacji kosmicznej Mir 437 dni i 18 godzin, jednak osiągnięcie Olega Kononenko również zasługuje na uwagę. Kononenko nieustannie zwiększa swój rekord łącznego czasu spędzonego w przestrzeni kosmicznej od 2008 roku, w ramach wielu misji.

Ten rosyjski astronauta pobił wynik innego kosmonauty, Giennadija Padałki, który spędził 878 dni, 11 godzin, 29 minut i 48 sekund w kosmosie w ciągu pięciu misji od 1998 do 2015 roku.

Trwająca obecnie misja Kononenki, rozpoczęta we wrześniu poprzedniego roku, zbliża się do końca. Astronauta pozostanie na ISS do września tego roku, przekraczając właśnie barierę 1000 dni łącznego czasu spędzonego w kosmosie. Mimo że ma przed sobą jeszcze około 100 dni, sukces ten jest godny odnotowania.

Jaki wpływ ma to wyzwanie na zdrowie astronautów? Badania wykazują, że w kosmosie ludzie tracą od 1 do 1,5 procent gęstości mineralnej kości w konarach dolnych i kręgosłupie każdego miesiąca pobytu. Mimo codziennych ćwiczeń na pokładzie ISS, utrata mięśni jest nieuchronna.

Ponadto, istnieje wiele innych negatywnych skutków długotrwałego przebywania w kosmosie, takich jak zwiększone ryzyko złamań kości, częstsze występowanie zaburzeń erekcji oraz wyższe ryzyko raka w późniejszych latach życia z powodu ekspozycji na promieniowanie.