Kraków wprowadza nową funkcję - nocnego burmistrza. Osoba ta będzie odpowiedzialna za budowanie relacji z turystami.

To tylko niektóre wymagania w naborze na stanowisko nocnego burmistrza w Krakowie. Nabór właśnie został ogłoszony. Kandydaci mogą składać swoje oferty do 2 lipca – elektronicznie, poprzez wypełnienie formularza, który znajduje się w ogłoszeniu.

Nocni burmistrzowie działają przynajmniej w kilkudziesięciu miastach, m.in. w Amsterdamie, Tuluzie, Florencji, Pradze czy Nowym Jorku. W Polsce funkcję nocnego burmistrza w 2023 roku – jako pierwszy wprowadził Sosnowiec.

Czytaj więcej Strefa Czystego Transportu (SCT) w Krakowie powstanie, ale na pewno nie od wakacji tego roku. Dotyczące jej przepisy wejdą w życie ze znacznym przesunięciem. W Krakowie pomysł na stworzenie podobnej funkcji pojawił się jeszcze w 2018 roku, jednak nie został wtedy wcielony w życie.

Powołanie takiego stanowiska w czasie swojej kampanii wyborczej – m.in. w mediach społecznościowych i programie wyborczym – zapowiedział wtedy jeszcze kandydat, a obecnie prezydent Krakowa Aleksander Miszalski, pisząc: „nocny burmistrz zajmie się nadzorem przestrzegania ciszy nocnej, walki z ulicznym wandalizmem, a także będzie stanowić wzmocnienie kadrowe i kompetencyjne Straży Miejskiej Miasta Krakowa”.

Czym zajmuje się nocny burmistrz i dlaczego jest potrzebny w Krakowie? Funkcja nocnego burmistrza miała być odpowiedzią na wnioski mieszkańców, uskarżających się na rosnącą turystykację miasta i pojawiające się wraz z nią problemy, m.in. hałas w centrum Krakowa, akty wandalizmu itd.

14 czerwca podczas briefing prezydent Miszalski podał konkretuy dotyczące funkcji nocnego burmistrza. Wyjaśnił, że od połowy lipca rozpocznie działalność 30-osobowa Komisja Zrównoważonej Gospodarki Nocy, a koordynatorem prac komisji stanie się właśnie burmistrz nocny. W skład komisji wejdą m.in. przedstawiciele administracji publicznej miasta, służb miejskich, stowarzyszenia przedsiębiorców i nieformalne grupy mieszkańców.

Czytaj więcej Władze Opola zatrudniły testerów turystycznych. Trzy osoby z całej Polski na początku wakacji przyjadą z najbliższymi do tego miasta, by ocenić co może się podobać turystom, a co nie. Sama praca komisji i nocnego burmistrza polegać ma najogólniej mówiąc na kształtowaniu właściwych relacji pomiędzy mieszkańcami, przedsiębiorcami i turystami odwiedzającymi miasto.

Nabór chętnych do komisji miasto ogłosiło 20 czerwca – chętni mogą się zgłaszać do 28 czerwca. Szczegóły dotyczące naboru na stanowisko nocnego burmistrza ogłoszono 21 czerwca. Są dostępne w Biuletynie Informacji Publicznej.