Co dalej z Centralnym Portem Komunikacyjnym? Premier składa deklarację

Premier Donald Tusk ogłosił na konferencji, że w czerwcu zostanie przedstawiona pełna prezentacja planów dotyczących przyszłości przewozów kolejowych, lotniczych i lotniskowych w Polsce.

„Pełna prezentacja przyszłości – nie chodzi o CPK, lecz o projekty kolejowe, lotnicze i lotniskowe w Polsce – będzie szczegółowo przedstawiona w czerwcu” – powiedział premier w odpowiedzi na pytanie dotyczące decyzji odnośnie Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) i kontynuacji tego projektu.

Centralny Port Komunikacyjny ma stanowić węzeł przesiadkowy pomiędzy Warszawą a Łodzią, integrując transport lotniczy, kolejowy i drogowy. Projekt obejmuje budowę Portu Lotniczego w odległości 37 km na zachód od Warszawy na obszarze ok. 3 tys. hektarów, który w pierwszym etapie miałby obsługiwać 40 mln pasażerów rocznie.

W skład CPK mają również wejść inwestycje kolejowe, takie jak węzeł w bezpośredniej bliskości portu lotniczego i połączenia krajowe umożliwiające podróż między Warszawą a największymi miastami w Polsce w czasie krótszym niż 2,5 godziny. Po realizacji inwestycji przewidywane jest stworzenie ponad 150 tys. nowych miejsc pracy.

W rejonie CPK planowane jest utworzenie Airport City, z obiektami targowo-kongresowymi, konferencyjnymi i biurowymi. Społka CPK jest w całości własnością Skarbu Państwa i jest uznawana za strategiczną z punktu widzenia interesów kraju.

Według informacji podanych przez PPL pod koniec kwietnia, realna data rozpoczęcia funkcjonowania CPK została określona na rok 2035. Poprzednie szacunki władz (2028 r.) zostały uznane za zbyt optymistyczne.