"Spektakularny kosmiczny pociąg nad Polską: wyjątkowe zjawisko trzykrotnie w nocy"

Kolejna okazja do pojawi się już lada chwila. Tak zwany kosmiczny pociąg związany z działalnością firmy Elona Muska, przeleci bowiem tej nocy nad Polską aż trzy razy.

Starlinki nad Polską. Tej nocy będzie widać trzy przeloty

O godzinie 4:16 naszego czasu z platformy w Cape Canaveral na Florydzie wystartował , w związku z czym Według opisu misji SpaceX w kosmos wysłano tym razem 20 satelitów. Oprócz 7 tradycyjnych Starlinków V2 Mini, w składzie znalazły się też urządzenia umożliwiające bezpośrednie połączenie z telefonami komórkowymi, podaje serwis Spaceflight Now.

Nowa misja kontynuuje przenoszenie i rozmieszczanie kolejnych satelitów na niskiej orbicie okołoziemskiej, która rozciąga się do wysokości 2 tys. km nad Ziemią. W związku ze wspomnianymi manewrami dziś nocy nad Polską widoczne będą aż O której godzinie będzie można zaobserwować Starlinki? Kosmiczny pociąg na niebie.

W nocy z 5 na 6 czerwca zobaczymy Starlinki 14 lat od dnia, w którym Falcon 9 zadebiutował, startując z tego samego lądowiska, co obecnie, SpaceX nie ustaje w wynoszeniu w kosmos kolejnych satelitów.

Przeloty związane z najnowszą misją będzie można dziś obserwować także z Polski. Karol Wójcicki, autor strony „Z głową w gwiazdach” przygotował Przeloty Starlinków w nocy z 5 na 6 czerwca obserwować będzie można . Przy dobrych warunkach wszystkie trzy przeloty będą według autora bardzo dobrze widoczne. „Bez najmniejszego trudu dostrzeżemy je najbliższej nocy w formie tak lubianego przez Was kosmicznego pociągu”, zapewnia Karol Wójcicki.

Obserwacja nocnego nieba. Gdzie patrzeć, by zobaczyć kosmiczny pociąg?

Autor „Z głową w gwiazdach” rozpisał – Pierwszy przelot tej nocy rozpocznie się tuż po północy. , wylatując ok. 00:01 z cienia . Nastąpi na pograniczu konstelacji Herkulesa i głowy Węża – wyjaśnia autor.

Drugi przelot obserwować będzie można po godzinie 1 w nocy. – Drugi przelot będzie zdecydowanie najlepiej widoczny – . Z punktu widzenia Warszawy przelot nastąpi wysoko nad północnym horyzontem. Satelity pojawią się nad zachodnią częścią widnokręgu ok. 01:32, a moment ich najlepszej widoczności nastąpi ok. 01:34:30 pomiędzy Małą Niedźwiedzicą i konstelacją Smoka. Następnie będziemy mogli , gdzie znikną chwilę po 01:39 – podaje „Z głową w gwiazdach”.

Na trzeci przelot poczekać będzie trzeba do godz. 3. Autor zapewnia, że – Ostatni tej nocy przelot nastąpi o świcie przy jaśniejącym już niebie. – zachęca Karol Wójcicki.