Ceny lodów w Polsce i Europie rosną w oczach konsumentów. Letni przysmak drożeje coraz bardziej.

A jak mają się przed sezonem wakacyjnym ceny lodów w Polsce i za granicą? Z wyliczeń aplikacji PanParagon wynika, że w kwietniu i maju br. cena pudełka lodów o pojemności 1 litra wynosiła 19,34 zł, podczas gdy jeszcze w 2022 roku było to 5,17 zł. PanParagon porównał ceny nie tylko w lodziarniach, ale również w sklepach, stwierdzając że w ciągu ostatnich dwóch lat cena lodów podrożała o ok. 20%. Rozki lody w kwietniu i maju 2024 roku kosztowały średnio 3,17 zł, podczas gdy dwie lata temu było to zaledwie 2,18 zł.

„Wyższe ceny lodów to głównie efekt szalejącej inflacji, która miała miejsce w poprzednich latach. Ceny wzrosły także w związku z drożejącymi surowcami, takimi jak mleko czy energia elektryczna. Zwiększyły się również wydatki przedsiębiorców na wypłaty dla pracowników” – tłumaczy Antonina Grzelak z aplikacji PanParagon.

Zazwyczaj kojarzymy kraje Zachodniej Europy ze znacznie wyższymi zarobkami i jednocześnie wyższymi cenami niż w Polsce. Czy dotyczy to także cen lodów? Platforma Preplay, na którą powołuje się „Fakt”, porównała ceny lodów w różnych krajach. W Niemczech gałka lodów kosztuje średnio 1,74 euro, czyli około 7,40 zł, czyli o około złotówkę więcej niż w Polsce. Najdroższe lody gałkowe znajdziemy jednak na północy kontynentu. W Norwegii cena lodów przekracza 5,40 euro, co oznacza jedną z najwyższych cen w Europie.

Z kolei najtaniej mogą Państwo zjeść lody na plażach Riwiery Tureckiej. To jedyne miejsce w Europie, gdzie lody można kupić w cenie poniżej 1 euro za gałkę. Nieco drożej jest w Albanii (średnio ok. 1 euro za porcję), oraz na Węgrzech (średnio 1,22 euro za gałkę).