Nowe zdjęcie Ekstremalnie Wielkiego Teleskopu z widokiem na Drogią Mleczną

Ekstremalnie Wielki Teleskop to potężne obserwatorium, które ESO (Europejskie Obserwatorium Południowe) stawia. Udostępniono nowe zdjęcie z placu budowy na górze Cerro Armazones, gdzie powstaje konstrukcja. Fotografia przykuwa wzrok.

Ekstremalnie Wielki Teleskop na zdjęciu z Drogą Mleczną Zdjęcie udostępnione przez ESO ukazuje postęp prac nad ELT. Na fotografii zrobionej z wnętrza stalowej kopuły widać jej ukończony szkielet, który z czasem zostanie pokryty specjalnymi panelami, co wygląda z pewnością zjawiskowo. Z czasem Ekstremalnie Wielki Teleskop „spojrzy” na nią i zacznie dostarczać cenne dane naukowe.

Konstrukcja ELT jest naprawdę spora. Jej. Natomiast. Widoczny na zdjęciu szkielet zostanie pokryty panelami. Kopuła ma składać się z różnych warstw, w tym z izolacji termicznej oraz aluminiowej blachy umieszczonej po zewnętrznej stronie.

Poniżej krótki materiał, gdzie można zobaczyć plac budowy. Wspomniana kopuła ma m.in. chronić delikatne instrumenty Ekstremalnie Wielkiego Teleskopu za dnia, gdy warunki na pustyni są niesprzyjające. Panują tu wysokie temperatury. ELT otrzyma specjalną osłonę, która ma być. Dzięki temu powietrze wewnątrz kopuły będzie miało taką samą temperaturę, co środowisko zewnętrzne, minimalizując turbulencje, które w przeciwnym razie mogłyby zamazać obrazy rejestrowane przez ELT.

ESO chce uruchomić ELT za kilka lat Jeśli budowa pójdzie zgodnie z planem, to Ekstremalnie Wielki Teleskop. ELT otrzyma ogromne zwierciadło składające się z mniejszych elementów o. W jego skład wejdzie pięć luster, z których największe ma posiadać blisko 800 heksagonalnych elementów.

Warto dodać, że jest tu również polski akcent. Nasz kraj jest członkiem ESO i odpowiada m.in. za finansowanie projektu. Ponadto dwie dla Ekstremalnie Wielkiego Teleskopu. Dotyczy to software sterującego oraz CCS (Systemu Centralnej Kontroli) odpowiedzialnego za integrację.