Złote rezerwy Narodowego Banku Polskiego rosną - historia na nową jakość

Od dawna jest oficjalną strategią banku centralnego prezentowaną przez prezesa Adama Glapińskiego. Przypomnijmy: na początku czerwca prezes Glapiński poinformował, że aż do osiągnięcia 20-procentowego udziału złota w rezerwach walutowych (wobec ponad 13 procent obecnie). Wspomniane 20 procent udziału złota w rezerwach zapowiadane było wcześniej – już w lutym br. A. Glapiński wskazywał na właśnie taki docelowy poziom. Potwierdziła to później jego zastępczyni Marta Kightley.

Oczywiście tak duży wzrost zasobów złota w posiadaniu NBP nie wydarzy się z miesiąca na miesiąc – należy się spodziewać, że poziom 20 procent zostanie osiągnięty w przyszłym roku. Na razie wiemy, że tylko w maju NBP dokupił ponad 0,33 miliona uncji złota – wynika z danych zaprezentowanych przez bank centralny w piątek. Od początku roku NBP zwiększył posiadany zasób złota o ponad 0,48 miliona uncji – wynika z opublikowanych w piątek przez bank centralny danych o stanie płynnych aktywów i pasywów w walutach obcych.

W stosunku do kwietnia bieżącego roku, zasoby złota wzrosły o 0,331 miliona uncji, bo na koniec kwietnia bank centralny miał 11,682 miliona uncji złota. Wartość złota w posiadaniu NBP na koniec maja wyniosła 110,86 mld złotych (czyli ponad 28,1 miliarda dolarów lub prawie 25,98 miliarda euro).

Wcześniej w tym roku NBP kupował złoto w kwietniu, kiedy to zostały zwiększone o 0,15 miliona uncji. Od początku roku łącznie NBP kupił ponad 0,48 miliona uncji złota. Warto prześledzić, jak rosną zasoby złota w posiadaniu NBP. Na koniec 2023 roku sięgały 11,5 miliona uncji (ponad 358 ton) o wartości przekraczającej 93 mld złotych.

Rok wcześniej (na koniec 2022 roku) NBP posiadał ponad 7 milionów uncji złota (ponad 220 ton) o wartości przekraczającej 58 mld złotych.