WOT rozpoczęły egzaminy certyfikacyjne. Pierwsza tego typu inicjatywa w armii.

Popularne miejscowości Wojska Obrony Terytorialnej przejdą certyfikację. Jej celem jest ocena zdolności do działania najmłodszego rodzaju sił zbrojnych RP w przypadku zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa – poinformowało WOT w komunikacie. Dotychczas procesowi poddawane były tylko wybrane jednostki.

Jak wyjaśniają WOT, certyfikacja jest rodzajem sprawdzianu, który ocenia zdolność sił zbrojnych do wykonywania powierzonych działań. Proces odbędzie się zgodnie z normami zawartymi w dokumencie Forces Standards Volume VII Combat Readiness Evaluation of Land HQs and Units (CREVAL). Kryteria te zostały opracowane dla standaryzacji wojsk państw członkowskich NATO.

Wyjątkowy sprawdzian WOT ” Wojska Obrony Terytorialnej będą pierwszym w Polsce Rodzajem Sił Zbrojnych w całości poddanym certyfikacji. Dotychczas certyfikacji poddawano tylko wybrane jednostki wojskowe ” – podkreślono w komunikacie WOT.

Certyfikacja skupi się między innymi na takich aspektach, jak liczba żołnierzy WOT i poziom ich wyszkolenia, sprawność i ilość sprzętu, a także poziom zapasów taktycznych. Istotną częścią certyfikacji będzie ocena stawiennictwa całego stanu osobowego Wojsk Obrony Terytorialnej w trybie natychmiastowego stawiennictwa w swoich jednostkach, po ogłoszeniu alarmu.

Certyfikacja WOT

W piątek rozpoczęło się szkolenie. W ramach certyfikacji na połowę czerwca WOT zaplanowały ćwiczenie dowódczo-sztabowe 'Piorun-24′. Wojsko informuje, że podczas szkolenia sprawdzane będą procesy dowodzenia podległymi jednostkami WOT oraz współdziałanie z dowództwem nadrzędnym.

Ćwiczenie „Piorun-24” rozpoczęło się w piątek. Jak czytamy w komunikacie, żołnierzy WOT czeka: Certyfikujące zakonczy się 21 czerwca.