Ukraińcy z wdzięcznością przyjmują wielką pomoc z niewielkiego kraju.

Duńska artyleria na Ukrainie

Dania jest jednym z największych wspierających wysiłek Ukraińców w walce z rosyjską inwazją. Oprócz bycia w międzynarodowej kolacji dla Kijowa, państwo to zobowiązało się do wielkich dotacji w ramach artylerii. W tym swoich . Jak pokazują najnowsze zdjęcia z Ukrainy, część dostawy z Danii dotarła do 199. Centrum Szkoleniowym Sił Powietrzno-Szturmowych. Żołnierze przechodzą na duńskiej artylerii szkolenie przed wyruszeniem na front.

CAESAR to francuski bóg wojny już w kwietniu 2023 roku zgodziła się przekazać ze swoich magazynów . Obok tego duńska minister obrony narodowej zapowiedziała w lutym br., że jej kraj przekaże Ukrainie całą amunicję do systemów miotanych. Przy tym postulowała, aby inne państwa Europy poszły w ślady Danii, aby przeciwstawić się rosyjskiej agresji.

CAESAR to samobieżna armatohaubica postawiona na platformie ciężarówki. To nowoczesna artyleria miotana opracowana przez francuską firmę KNDS Nexter. Wykorzystuje standardowy natowski kaliber 155 mm, od standardowych z ładunkiem odłamkowo-burzącym po pociski z samonaprowadzającym się ładunkiem przeciwpancernym BONUS. Działo armatohaubicy CAESAR może być montowane na platformie 6×6 np. ciężarówce Renault Sherpa 5 we francuskiej armii, jak i 8×8 np. ciężarówce Tatra 815-7 duńskiej armii.

Wojna na Ukrainie stała się dobrą reklamą dla francuskich systemów. Od jej wybuchu prócz czy Ukrainy zamówiły je m.in. Litwa oraz Estonia.