Europa w obliczu potężnych ulew. Grozi powódź.

Najbliższe dni przyniosą Europie skrajne warunki atmosferyczne. Upalne powietrze zetrze się z chłodnym, co może spowodować gwałtowne ulewy. Synoptycy prognozują, że opady mogą być na tyle obfite, że wywoływać mogą podtopienia i powodzie błyskawiczne. Miejscami ma spaść nawet 190 litrów wody na metr kwadratowy. Powód? Skrajne temperatury Wszystko przez skrajne temperatury.

W związku z czym spodziewane są gwałtowne burze, występujące wraz z ulewami, gradem i wichurami. To jednak nie Polska, ale Francja, a lokalnie Niemcy mają być najmocniej dotknięte niebezpieczną pogodą. Przewiduje się, że na tym obszarze znajdą się miejsca, w których spadnie do 150 lub nawet 190 litrów wody na metra kwadratowy. Meteorolodzy zastrzegają jednak, że ich prognozy mogą być nieco przeszacowane.

Nie tylko Francja i Niemcy Jak informuje serwis dobrapogoda24.pl, krajami, które także będą musiały skonfrontować się z trudną pogodą będą północna Hiszpania. Lokalnie także Holandia i zachodnia Szwajcaria oraz Niemcy. Przez wspomniany obszar przejdą fronty z płytkimi niżami.

Najbardziej niebezpieczna może się jednak okazać konwekcja, podczas której nagle, w trakcie trwania gwałtownej ulewy może spaść nawet kilkadziesiąt litrów deszczu na metr kwadratowy w krótkim czasie. W przypadku burz takie zagrożenie jeszcze bardziej rośnie, a wraz z nim ryzyko powodzi błyskawicznej. Synoptycy przestrzegają turystów wybierających się w tamtejsze strony zaznaczając, że w najbliższym czasie nie powinny dziwić zalane drogi, podtopione domy i utrudnienia związane z komunikacją.