Ukraińcy przeprowadzają testy rewolucyjnej broni w obliczu Rosji

Pod koniec maja najnowszy okręt ukraińskiej marynarki wypłynął w pełne morze na pierwsze testy. Nazwany od ukraińskiego bohatera narodowego, Hetman Iwan Mazepa, okręt jest tureckiej konstrukcji.

Jego budowa rozpoczęła się w 2021 roku przez stocznię RMK Marine w Stambule. Ukraińska Marynarka Wojenna pokazała nagranie, gdzie możemy po raz pierwszy zobaczyć jej najnowszy okręt w ruchu.

Testy mają miejsce u wybrzeży. Dzięki temu Rosjanie nie mają szans, aby zniszczyć okręt. Hetman Iwan Mazepa, nowy okręt flagowy Ukraińców (F211), jako okręt klasy Ada ma 99,56 m długości i szerokość 14,40. Jego wyporność to 2300 ton.

Układ napędowy składa się z jednej turbiny gazowej i dwóch silników diesla o łącznej mocy 31 640 kW, dystrybuowaną przez dwa wały napędowe. Dzięki temu korweta może rozpędzić się do prędkości 29 węzłów. Bez tankowania może przepłynąć 3500 mil morskich.

Otwartą kwestią pozostaje dokładne uzbrojenie korwety Iwan Mazepa. Na nagraniu widać, że posiada działo 76 mm OTO Melara, działa przeciwlotnicze 35 mm Aselsan Gokdeniz oraz autonomiczne stanowiska karabinów maszynowych 12,7 mm STAMP.

Nieznana jest jeszcze dokładna konfiguracja uzbrojenia rakietowego i torped. Wiadomo, że klasycznie okręty klasy Ada mają wyrzutnie ośmiu pocisków przeciokrętowych Harpoon i przeciwoł lotniczych MICA, czy dwie torpedy MU90. Niemniej Ukraińcy mogli wybrać inną konfigurację.

Jeśli nowa ukraińska korweta przejęła wyposażenie elektroniczne okrętów klasy Ada, na swoim pokładzie ma mi.in. system Aselsan ARES-2N do walki elektronicznej i zagłuszania czy radar SMART-S Mk2.

Kiedy nowa korweta trafi w ręce Ukraińców, Korweta Hetman Iwan Mazepa będzie najnowocześniejszym okrętem flagowym Marynarki Wojennej, wcześniej opartej tylko na radzieckich okrętach.

Według zapewnień ich głównodowodzącego, wiceadmirała Ołeksija Nejizpapa, nie jest to niemożliwe, jednak należy pamiętać, że obecne testy prowadzone są jeszcze przez tureckie przedsiębiorstwo.

Dopiero po nich Ukraińcy będą mogli przejąć korwetę i zacząć własne państwowe testy, przed wprowadzeniem jej do służby. Otwartym pytaniem pozostaje, czy Ukraińcy od razu będą chcieli rzucić ją do walki.

Warto dodać, że okręt został ochrzczony imieniem Pawło Skoropadski.