Twój marny gust filmowy może wynikać z działania twojego mózgu

Naukowcy wielokrotnie badali już cechy osobowości powiązane z różnymi gatunkami filmowymi, ale nowe badanie przeprowadzone przez niemieckich badaczy było pierwszym, które sprawdziło, czy dana preferencja jest bezpośrednio powiązana z mózgiem. Jak przekonują autorzy badania, w stosunku do osób preferujących thrillery i filmy dokumentalne.

W tej ostatniej grupie zaobserwowano natomiast zwiększoną aktywność w sieciach uwagi i obszarach sensorycznych, co sugeruje, że czerpie ona satysfakcję ze stymulacji intelektualnej.

Badacze zaprosili do udziału 257 uczestników, a konkretniej 129 mężczyzn i 128 kobiet. Aby ocenić preferencje filmowe i sposób korzystania z mediów, uczestnicy zostali poproszeni o wybranie dwóch ulubionych gatunków filmowych spośród ośmiu podanych: akcja, kryminał/thriller, horror, dramat, romans, komedia, dokument i science-fiction/fantasy.

Jak się okazało, mózg decyduje ulubione filmy. Następnie każdej osobie pokazano obrazy przestraszonych i wściekłych twarzy, gdy to główny ośrodek przetwarzania emocji w mózgu, łączący nasze emocje z wieloma innymi zdolnościami mózgu, zwłaszcza wspomnieniami, uczeniem się i zmysłami.

Co ciekawe, uczestnicy preferujący filmy akcji/komedie, wykazali zwiększoną aktywność ciała migdałowatego i zwiększoną aktywność w innym regionie, który ma kluczowe znaczenie dla motywowanego zachowania podczas oglądania negatywnych bodźców emocjonalnych.

Naukowcy zasugerowali, że dzieje się tak dlatego, że Zespół odkrył również, że doceniając zaangażowanie tego gatunku, podczas gdy fani filmów akcji czerpią przyjemność z „gry” o wysokie stawki i emocjonalnych przeżyć.

Co wybierasz: akcja i komedia czy thriller i dokument? Fani thrillerów/dokumentów wykazywali z kolei zmniejszoną aktywność układu limbicznego, co wskazywało na słabszą reakcję emocjonalną na strach i złość.

Układ limbiczny to niewielka grupa struktur w mózgu, które regulują emocje, zachowanie, motywację i pamięć. Niższa reaktywność emocjonalna sugeruje, że Odkrycia sugerują również, że entuzjaści kryminałów i thrillerów mogą czerpać większą satysfakcję z rozwiązywania zagadek lub towarzyszącego gatunkowi napięcia.

Zespół wskazał również, że Zamiast stosowania zasady „jeden rozmiar pasuje do wszystkich” nasze odkrycia sugerują, że widzowie filmów tworzą preferencje dostosowane do ich neuronalnej skłonności do reagowania na określone bodźce filmowe i zbliżania się do nich.