Synoptycy wydają alarm - nadchodzi seria gwałtownych burz

Popularne miejscowości niedzielne powroty gwałtownych burz mogą wprowadzić mieszkańców Polski w niepokój. Oprocz intensywnych opadów deszczu, gradu oraz wyładowań atmosferycznych, zagrożone są także trąby powietrzne. Szczególnie narażone na negatywne skutki burz są obszary województw Polski zachodniej oraz północnej.

Prognoza pogody

Po spokojnej sobocie, gwałtowne burze powrócą w niedzielę. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował mapę Polski z zaznaczonymi regionami, gdzie można spodziewać się nawałnic. Największe zagrożenie dotyczy północnej, zachodniej, centralnej oraz częściowo południowej Polski. Rozpoczną się one w godzinach porannych na Pomorzu Zachodnim i Ziemi Lubuskiej, a z czasem ogarną coraz większe obszary i nabiorą na intensywności.

Burze w Polsce

IMGW informuje, że w godzinach okołopołudniowych oraz wczesnopopołudniowych burze mogą dotknąć mieszkańców województw zachodniopomorskiego, pomorskiego oraz wielkopolskiego, a także Dolnego Śląska. W późniejszych godzinach popołudniowych i wieczornych nasilą się, zwłaszcza w rejonach nadmorskich. Mieszkańcy północnej Polski muszą liczyć się nawet z możliwością wystąpienia trąb powietrznych. W województwie wielkopolskim oraz pomorskim może spaść grad o średnicy od trzech do aż ośmiu centymetrów. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed intensywnymi opadami, które mogą przynieść od 20 do 45 mm deszczu.

Jaka prognoza pogody jest najlepsza?

Taka, która jest aktualizowana co 30 minut. Aby być na bieżąco, warto skorzystać z darmowej aplikacji Pogoda Interia. Można ją zainstalować z Google Play lub App Store.

  • Bądź na bieżąco i zostanź jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage – polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!