Przemysław Czarnek nie pojawił się na wieczorze wyborczym, ale zdecydował się skomentować wyniki przed swoją mieszkalną posiadłością.

Popularne miejscowości – Mamy w okręgu ponad dwukrotnie wyższy wynik od Platformy Obywatelskiej, ale po jednym mandacie, więc co to ma wspólnego z demokracją? Nic – zarzuca Przemysław Czarnek, szef lubelskich struktur PiS, komentując na gorąco wynik wyborów do europarlamentu. Z Przemysławem Czarnkiem rozmawialiśmy w jego domu w Natalinie pod Lublinem – nie uczestniczył on w oficjalnym wieczorze wyborczym partii.

Dla mnie to osobista, wielka satysfakcja

Mówi Czarnek zapytany przez Interię o to, czy będzie tęsknił w europarlamencie za Różą Thun. To człowiek, który nigdy nie dbał o polskie sprawy, dlatego miejscem pani Róży nie jest Bruksela, ani nawet ulica Wiejska w Warszawie. Ona nadawała na Polskę w Parlamencie Europejskim.

– Jestem bardzo zadowolony, ze w województwie lubelskim utrzymujemy znakomite poparcie, bo to jest blisko 47 proc. i kosmiczna przewaga nad rywalami – podkreśla były minister edukacji, który był architektem kampanii PiS na Lubelszczyźnie.

Wyborcza mapa Polski

Late poll Ipsos dla Polsatu, TVN i TVP Koalicja Obywatelska Prawo i Sprawiedliwość Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024.

Przemysław Czarnek krytykuje ordynację

Rzuca się w oczy brak demokracji w tej ordynacji wyborczej. Bo mamy ponad dwukrotnie wyższy wynik od Platformy Obywatelskiej, ale po jednym mandacie, więc co to ma wspólnego z demokracją? Nic. Ale taką mamy ordynację – zarzuca Przemysław Czarnek. Polityk PiS skomentował także zwycięstwo Koalicji Obywatelskiej w wyborach do europarlamentu.

– Platforma Obywatelska przejęła elektorat Trzeciej Drogi, która dołuje strasznie – ocenił. Tym samym PiS przegrało po raz pierwszy od 10 lat. Czy to wina źle ułożonych list tej partii? Przemysław Czarnek z takim postawieniem sprawy się nie zgadza.

– Trzeba przeanalizować, nad listami można było pracować jeszcze inaczej, ale te, które są, też dały wynik bardzo dobry. Pan Mariusz Kamiński wziął 40 proc. głosów na listę. Świetny wynik – usłyszeliśmy.

– Bardzo dobry wynik odniósł Tobiasz Bocheński. To jeden z tych, którzy są rozpatrywani jako kandydaci Prawa i Sprawiedliwości w zbliżających się wyborach prezydenckich, choć decyzje jeszcze nie zapadły – wskazuje Czarnek.

Sondażowe wyniki wyborów

Late poll Ipsos dla Polsatu, TVN i TVP Frekwencja 40,2% 37,4 % Koalicja Obywatelska 35,7 % Prawo i Sprawiedliwość 11,8 % Konfederacja 7,3 % Trzecia Droga 6,6 % Lewica 0,8 % Bezpartyjni Samorządowcy Polexit Inne

Jacek Kurski poza europarlamentem. Przemysław Czarnek komentuje

Przypomnijmy – według sondażu exit poll były prezes TVP nie dostał się do Parlamentu Europejskiego z okręgu mazowieckiego.

– Nie jest zaskoczeniem wynik Jacka Kurskiego. On był w trudnej sytuacji, to był bardzo trudny okręg. Bardzo silna lista z Adamem Bielanem na czele, świetna kampania Jacka Ozdoby – podkreśla Przemysław Czarnek. I zwraca uwagę na osiągnięcie Daniela Obajtka, który według exit poll zdobył mandat w PE.

– Bardzo dobry wynik. Daniel Obajtek miał najtrudniejszą kampanię w całej Polsce. Można powiedzieć, był ścigany do samego końca kampanii wyborczej, a mimo tego zdobył mandat – wskazuje nasz rozmówca. Z Natalina dla Interii Łukasz Dubaniewicz