Pierwsze alerty pogodowe wydane! Data powrotu upałów już ustalona - groźba nadciągająca.

Jak zapowiedzieli synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w przyszłym tygodniu ponownie możemy się spodziewać wyjątkowo wysokich temperatur. W związku z tym spodziewane są również burze z intensywnymi opadami deszczu lub gradu. Kiedy temperatura będzie najwyższa? Sprawdzamy.

Pogoda. Synoptycy wydali ostrzeżenia przed upałem. Kiedy będzie cieplej?

Od poniedziałku 24 czerwca temperatura w Polsce zacznie wzrastać – z dnia na dzień będzie coraz cieplej. W pierwszy dzień tygodnia na zachodzie zachmurzenie będzie umiarkowane, jednak w pozostałej części kraju będzie duże. Miejscami mogą występować przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna wyniesie od 21 do 25 st. C. Poniżej 20 st. C mogą wskazywać termometry nad morzem.

We wtorek zachmurzenie małe i umiarkowane, jedynie na krańcach południowych i na Pomorzu miejscami wzrastające do dużego i tam przelotne opady deszczu oraz burze. Temperatura minimalna od 13 do 18 st. C. Temperatura maksymalna przeważnie od 25 do 28 st. C, nad morzem miejscami około 21 st. C, na południu zaś lokalnie 30 st. C. Wiatr słaby, okresami umiarkowany i porywisty, w czasie w porywach do 65 km/h, z kierunków wschodnich – czytamy w.

Na poniedziałek oraz wtorek synoptycy nie wydali żadnych ostrzeżeń meteorologicznych. Jednak od 26 czerwca sytuacja pogodowa w Polsce może ulec zmianie. „Środa – upał na południu kraju, czwartek – upał w prawie całej Polsce, na południu burze” – czytamy w komunikacie IMGW opublikowanym w serwisie X.

W środę oraz czwartek temperatura minimalna może wynieść od 15 do 20 st. C, natomiast maksymalna od 27 do 32 st. C. Nad morzem termometry wskażą około 22 st. C. „Wiatr słaby, okresami umiarkowany i porywisty, w czasie burz w porywach do 75 km/h, wschodni i południowo-wschodni” – czytamy w komunikacie.

W środę ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałami obowiązują w województwach: opolskim, śląskim, małopolskim, podkarpackim oraz w południowej części świętokrzyskiego. Z kolei w czwartek te same ostrzeżenia obowiązują w województwach: zachodniopomorskim, kujawsko-pomorskim, wielkopolskim, świętokrzyskim, łódzkim, opolskim, śląskim, małopolskim, podkarpackim oraz mazowieckim.

Prognoza pogody. Nadchodzi upalny tydzień

Im blizej weekendu, tym temperatura będzie wyższa. W piątek spodziewane jest większe zachmurzenie, lokalne burze oraz temperatura minimalna od 16 do 21 st. C. W najcieplejszym momencie dnia miejscami termometry mogą wskazywać nawet 33 st. C. „Nad morzem miejscami około 24°C. Wiatr słaby, okresami umiarkowany, porywisty, w czasie burz w porywach do 65 km/h, południowo-wschodni i wschodni” – przekazali synoptycy.

W sobotę opady nie wystąpią jedynie na wschodzie Polski, w pozostałej części kraju możliwe duże zachmurzenie oraz silne burze z gradem. Na krańcach południowych oraz na wschodzie temperatura może wzrosnąć do 34 st. C. Chłodniej, około 25 st. C może się pojawić na północnym wschodzie i nad morzem – tam około 21 st. C.

Ostatni dzień weekendu będzie najcieplejszy. „Na przeważającym obszarze od 30 do 35 st. C, chłodniej tylko na północnym zachodzie kraju, od 20 do 25 st. C. Wiatr słaby, na zachodzie okresami umiarkowany i porywisty, w czasie burz w porywach do 70 km/h” – poinformowało IMGW.