22 stycznia, 2025

Kiedy możemy sprzedać odziedziczoną działkę? Nie jest to takie łatwe, jak się wydaje

Kiedy możemy sprzedać odziedziczoną działkę? Nie jest to takie łatwe, jak się wydaje

Niekiedy może zdarzyć się sytuacja, że nieruchomość, którą odziedziczyliśmy, nie pasuje do naszych planów i nie zamierzamy z niej korzystać. W takim przypadku jedynym sensownym rozwiązaniem jest jej sprzedaż, która nie jest jednak tak prosta, jak mogłoby się wydawać.

Chociaż sprzedaż można przeprowadzić w dowolnym momencie, to jeżeli zrobimy to w ciągu 5 lat od nabycia nieruchomości, będziemy musieli zapłacić podatek w wysokości 19 proc. od uzyskanego przychodu z transakcji. Co więcej, okres tych pięciu lat jest liczony od końca roku, w którym spadkodawca nabył daną nieruchomość. Nie trzeba będzie zapłacić podatku, jeżeli zmarły był jej właścicielem przez ponad 5 lat.

W niektórych sytuacjach działkę odziedziczoną w spadku możemy jednak sprzedać nawet jeżeli zrobimy to w ciągu 5 lat od nabycia nieruchomości przez spadkodawcę. Okres tych 3 lat jest liczony natomiast od końca roku podatkowego, w którym dokonano sprzedaży odziedziczonej nieruchomości.

Warunkiem zwolnienia z podatku od sprzedaży działki jest przeznaczenie uzyskanych środków na własne cele mieszkaniowe, czyli na – przykładowo – zakup działki pod budowę domu, zakup mieszkania, przeprowadzenie remontu, rozbudowy lub przebudowy, albo wykonczenia posiadanej nieruchomości, lub na spłatę pożyczki, która została zaciągnięta w związku z realizacją zadań związanych z zamieszkiwaną nieruchomością. Aby skorzystać z tzw. „zwolnienia przymusowego”, konieczne jest poinformowanie o tym urzędu skarbowego na formularzu SD-3.

Formalnością, którą musimy załatwić w celu sprzedaży odziedziczonej nieruchomości, jest zajęcie się sporządzeniem aktu notarialnego. Notariusz ma wtedy obowiązek zgłosić naszą wolę do urzędu skarbowego. Sprzedaż formalnie możemy więc dokonać już w momencie, gdy otrzymamy takie potwierdzenie nabycia spadku.

Sytuacja może się nieco skomplikować, jeżeli prawo do odziedziczonej działki przypada nie tylko nam, ale również w różnych częściach innym spadkobiercom. Wówczas, jeżeli będziemy chcieli dokonać sprzedaży, to potrzebna będzie zgoda każdego ze spadkobierców. Dodatkowo do formalności związanych ze sprzedażą można wymagać zaswiadczenia ze społdzielni o braku zaległości w opłatach oraz o braku osób zameldowanych w lokalu.