Epidemia w ośrodku wypoczynkowym spowodowana groźną bakterią

Popularne miejscowości

Do masowego zatrucia pokarmowego doszło w ośrodku wczasowym w Pogorzelicy (woj. zachodniopomorskie). W środę szczeciński sanepid podał, że powodem był wywołujący salmonellę. Zachorowało ponad sto osób, z czego kilka trafiło do szpitala.

Pogorzelica. Zatrucie pokarmowe w ośrodku wczasowym

Szczeciński sanepid przeprowadził dochodzenie epidemiologiczne w ośrodku wypoczynkowym w Pogorzelicy po tym, jak w niedzielę zgłoszono podejrzenie zatrucia pokarmowego co najmniej kilkudziesięciu osób. Kilka osób zostało wezwanych na pogotowie, a inni zgłaszali się do nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. W kolejnych dniach liczba chorych wzrosła. Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna poinformowała w środę o 122 osobach zatrutych salmonellą. Zarówno kuracjusze, jak i personel ośrodka są objęci chorobą, z objawami takimi jak biegunka, wymioty, gorączka, nudności, osłabienie. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gryficach ustaliła, że ośem osób zostało hospitalizowanych – wyjaśniła Kapłan.

Kontrola ośrodka

Ośrodek, w którym doszło do zatrucia, został natychmiast poddany kontroli już w niedzielę. Pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gryficach pobrali próbki sanitarne od personelu z bloku żywienia, od chorych, od powierzchni i żywności. Wyniki badań, ogłoszone w środę, potwierdziły obecność salmonelli jako przyczyny zatrucia. Kapłan poinformowała, że ośrodek w Pogorzelicy jest obecnie pod stałym nadzorem Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Gryficach, który podejmuje działania kontrolne z zakresu epidemiologii, higieny komunalnej i żywienia. Gryficki sanepid zawiadomił inne powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne o ognisku epidemii w miejscach zamieszkania kuracjuszy, którzy wrócili do domów po zatruciu w Pogorzelicy. Wszystkie osoby są objęte nadzorem epidemiologicznym. Inspektor sanitarny w Gryficach poinformował także Prokuraturę Rejonową w Gryficach o podejrzeniu zatrucia. Rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej powiedziała, że właściciel ośrodka wczasowego współpracował z inspekcją sanitarną w celu wyjaśnienia przyczyny zatrucia, zachował się odpowiedzialnie i podjął decyzję o zakończeniu turnusu.

Zatrucia pokarmowe

Inspektorzy sanepidu przypominają, że w okresie letnim, gdy panują wysokie temperatury, należy zwrócić szczególną uwagę na warunki przechowywania, transportu żywności oraz higienę pracy. Główny Inspektorat Sanitarny wyjaśnia, że zatrucia pokarmowe są spowodowane spożyciem pokarmów zawierających bakterie chorobotwórcze, toksyny, pasożyty, wirusy lub substancje chemiczne. Choroba zwykle ma gwałtowny przebieg i objawia się bólami brzucha, nudnościami, biegunką, wysoką temperaturą. Najczęściej spotykane bakteryjne źródła zatrucia to: salmonella, gronkowiec, campylobacter, Shigella, E.coli (Escherichia coli), listeria oraz toksyna botulinowa wydzielana przez bakterie jadu kiełbasianego.