Eksperci z Kanady wyrazili obawy przed możliwością wybuchu wojny domowej w USA. "Pogłębiające się niepokoje wewnętrzne sprawiają, że kraj znalazł się na krawędzi"

Przy spotkaniu Justina Trudeau z Joe Bidenem na szczycie G7 we Włoszech w tym tygodniu, tematem prawdopodobnie nie będzie zagrożenie wojną domową w Stanach Zjednoczonych w najbliższych latach. Jednak już teraz istnieje pewne niepokojące pytanie…

W wiosennym raporcie zatytułowanym „Disruptions on the Horizon” (tłum. „Zakłócenia na horyzoncie”), organizacja Policy Horizons Canada wyminęła amerykańską wojnę domową jako scenariusz, na który powinno przygotować się Ottawa.

Według raportu Policy Horizons, przeprowadzono ankietę wśród setek ekspertów i urzędników państwowych na temat destrukcyjnych wydarzeń, na które Kanada mogłaby się przygotować.

Raport Policy Horizons wydaje mi się inny: nie mroczne fan fiction (lub anty-fan fiction) od amerykańskich partyzantów, lecz trzeźwy dział przyjaznego zagranicznego rządu, który rozważa o możliwości amerykańskiego narodowego upadku.

John McArthur, naukowiec z Brookings Institution, zasiadający w komitecie sterującym kanadyjskiego think tanku Policy Horizons, podkreślił, że opis amerykańskiej wojny domowej w raporcie może odzwierciedlać głębiej zakorzenione kanadyjskie niepokoje, bardziej niż dosłowne obawy o wojnę między stanami na wzór 1861 r.

Praktyczne zastosowanie scenariusza wojny domowej w USA nie jest tak oczywiste.

Wiele scenariuszy przedstawionych w raporcie wskazuje na pilną potrzebę opanowania nowych technologii, na przykład zagrożenie cyberatakami wyłączającymi infrastrukturę krytyczną lub przeciążenie służb ratunkowych do punktu załamania.

W raporcie Policy Horizons zaprezentowano sieć hipotetycznych wydarzeń, na które warto się przygotować, aby eksperci i urzędnicy mogli zobaczyć, jak są one ze sobą powiązane — i jak wczesne zajęcie się jednym scenariuszem może pomóc w późniejszym rozwiązaniu innych.

W atmosferze po 6 stycznia nie jest szalona spekulacja wyobrażanie sobie podobnej sekwencji wydarzeń w Stanach Zjednoczonych.

Scenariusz wojny domowej przedstawiony przez Policy Horizons to nie tylko zwykła prowokacja. Istnieje jeden wiarygodny scenariusz amerykańskiej wojny domowej, zaczerpnięty z niedawnego, pobliskiego przykładu — Kanady. Walka o separatyzm w Quebecu w latach 60. była brutalnym atakiem na państwo, zakończonym Kryzysem Październikowym w 1970 r., kiedy separatyści z Quebecu zamordowali wicepremiera prowincji.

Justin Trudeau może nie potrzebować planów wobec wojny domowej u sąsiada, ale z pewnością musi obserwować rozwój sytuacji z niepokojem.