Cena lotów na Marsa zaskakuje badaczy - nowe odkrycie odsłaniające bolesne koszty

Lot na Marsa jest jednym z największych celów współczesnych astronomów. Jego sukces będzie krokiem milowym w podboju kosmosu naszej cywilizacji. Dlatego już teraz badane są możliwe wymagania, z jakimi człowiek będzie musiał się zmierzyć. Niektóre z nich mogą zmienić życie pionierów lotów na Marsa.

Niszczenie nerek przez lot na Marsa

Grupa naukowców z University College London przeanalizowała, w jaki sposób unikalne czynniki stresogenne w kosmosie mogą wpłynąć na astronautów. Wykryli niepokojące zjawisko, które sugeruje, że taki lot wiązałby się z inwazyjną dializą. Badacze przeanalizowali zachowane próbki biologiczne z łącznie 21 przeprowadzonych i symulowanych misji kosmicznych gryzoni i ludzi. Szukali w nich zmian mogących zostać wywołane przez promieniowanie kosmiczne i mikrograwitację.

  • U ludzi, jak i u zwierząt nawet krótsza ekspozycja na promieniowanie kosmiczne i mikrograwitację wywołały zmiany na nerkach.
  • Prowadziła do fosforylacji kluczowych białek transportowych nerek, co może zwiększać ryzyko kamicy nerkowej.

Najbardziej interesujące odkrycie dotyczyło eksperymentu, gdzie wystawiono myszy na symulowaną dawkę promieniowania kosmicznego, odpowiadającą podróży na Marsa. Okazało się, że wystąpiły uszkodzenia naczyń krwionośnych, kanalików i upośledzenie filtracji i reabsorpcji.

Problematyka i rozwiązanie

Według naukowców lot na Marsa mógłby wiązać się z obowiązkową dializą dla astronautów po powrocie na Ziemię. To zmiana nawyków na całe życie. Badania pokazują również, że nerki poznają oznaki uszkodzenia radiacyjnego zbyt późno, aby zdążyć z interwencją zapobiegawczą.

  1. Analizowany przypadek symulowanego lotu na Marsa dotyczył tylko lotu, a nie operacji na samej powierzchni, gdzie astronauci byliby jeszcze mocniej wystawieni na promieniowanie kosmiczne.
  2. Prawdziwe uszkodzenie nerek mogłoby być nie tylko gorsze, ale też nastać szybciej, bez możliwości terapii.

Naukowcy z University College London postulują, że zanim zaczniemy budować rakiety, konieczne jest opracowanie metod ochrony nerek podczas lotów kosmicznych. Może ich praca przyczyni się do rozwoju specjalnych środków farmakologicznych, które pomogą w zachowaniu pełnej sprawności nerek u podróżników kosmosu.

Wyniki badania opublikowano na łamach czasopisma.