Cena drewna opałowego wakacje 2024: Sprawdź, ile zapłacisz za kubik metr

Ceny drewna opałowego za kubik w Nadleśnictwie Głogów, obowiązujące od dnia 2 maja 2024 r. przedstawiają się następująco:

  1. Drewno opałowe S4 – 236 zł,
  2. Drewno opałowe S2 – 288 zł,
  3. Drewno opałowe S1 – 340 zł.

Z kolei ceny drewna opałowego S4 w Nadleśnictwie Łąck wynoszą:

  • Buk świeży – 263 zł,
  • Dęb świeży – 218 zł,
  • Brzoza polna świeża – 175 zł.

Sprzedawane w Nadleśnictwach tak jak zostało wspomniane, jest drewnem świeżym, co oznacza, że ma wysoką wilgotność, a więc nie jest ono gotowe do użycia od razu.

Warto pamiętać, że do naszego domu. Załadowanie i transport opału pozostają więc po stronie kupującego, a więc do ceny drewna zazwyczaj musimy również doliczyć cenę wynajmu auta do transportu opału.

Drewno opałowe znajdziemy także w praktycznie każdym markecie budowlanym. Obecnie w Castoramie za suche drewno kominkowe o mocy grzewczej 15.5 MG/kg oraz wilgotności na poziomie 20 proc. zapłacimy 548 zł za 450-kilogramową paletę.

Inne drewno kominkowe z mieszanki dębu, grabu i jesionu o wadze 480 kg i wilgotności 20 proc. to koszt 748 zł.

Nieco mniej zapłacimy za 400 kg mieszanki brzozy, olchy i okazjonalnie dębu, którego wilgotność wynosi maksymalnie 30 proc. Koszt takiej palety drewna wynosi 698 zł.

W Leroy Merlin za liściaste drewno opałowe o wartości opałowej 2100 kW-h/t oraz wilgotności 20 proc. zapłacimy 699 zł za 1 mp.

Za mix liściasty o wilgotności 9,9 proc. oraz wartości opałowej 4800 kW-h/t natomiast zapłacimy niewiele mniej, bo 689 zł za 1 mp opału.

Przed zakupem warto jednak dokładnie sprawdzić, czy drewno, które kupujemy, nadaje się od razu do użytku, czy musi być sezonowane.

Drewno świeże, które sprzedawane jest przez Lasy Państwowe oraz przez większość marketów budowlanych ze względu na dużą wilgotność, nie nadaje się bowiem do natychmiastowego spalania. Takie drewno musi zostać odpowiednio wysuszone.

Jeżeli chcemy uzyskać jak najwyższą wartość opałową, to zaleca się jednak, by drewno było sezonowane znacznie dłużej, około 2-3 lata. Przy zakupie drewna od osoby prywatnej warto również dokładnie przyjrzeć się temu, w jakich warunkach drewno jest sezonowe, bo jeżeli okazuje się, że było ono źle zabezpieczone, to być może nie ma tak niskiej wilgotności, jaką deklaruje sprzedawca. Dodatkowo warto sprawdzić przed zakupem, czy drewno nie jest zgniłe albo spróchniałe, bo wtedy także nie będzie nadawało się do użytku.