Alarmowanie IMGW: Oprócz upałów Polska stoi w obliczu obfitych opadów deszczu.śród Polski ostrzega przed intensywnymi ulewami.

Ostatnie dni przyniosły delikatne ochłodzenie. W poniedziałek 8 lipca najwyższą wartość temperatury odnotowano w Kole, gdzie sięgnęła ona 27,9 st. C, a najniższą w Łebie (22,3 st. C). Synoptycy ostrzegają jednak, że kolejne dni będą tylko cieplejsze. Już we wtorek (9 lipca) termometry mają wskazać powyżej 30 stopni Celsjusza. Żar poleje się z nieba.

IMGW ostrzega przed upałami. Według prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej we wtorek możemy spodziewać się temperatury maksymalnej od 26 st. C nad morzem do 31 st. C w centrum i w południowo-zachodnich województwach. Przewidywane jest również małe bądź umiarkowane zachmurzenie. Miejscami może pojawić się więcej chmur, w tym deszczowych. W związku z tą prognozą IMGW wydało pomarańczowe alert przed upałami dla następujących województw.

Upalnie ma być także w następnych dniach. Z prognoz IMGW wynika, że temperatura oscylująca w okolicach 30 stopni Celsjusza będzie występować przynajmniej do środy 17 lipca. W środę (10 lipca) termometry wskazują nawet 34 st. C. Podobnie będzie w czwartek oraz piątek. Synoptycy ostrzegają przed burzami, które pojawią się w trzech województwach. IMGW wydało także ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami, które pojawią się na południu Polski. Będą im towarzyszyć opady do nawet 25 mm i wiatr w porywach do 60 km/h. Ostrzeżenie obowiązuje dla województw: