Skandale lotnicze i fałszywe certyfikaty: Rodziny ofiar żądają rekordowego odszkodowania

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Onetu. Mowa między innymi o słynnym incydencie w powietrzu z wyssaniem zaślepki drzwi awaryjnych w B737 MAX. Departament Sprawiedliwości, po intensywnej debacie wewnętrznej, doszedł do wniosku, że postawienie obecnie zarzutów Boeingowi i uruchomienie ścieżki prawnej byłoby zbyt ryzykowne. W zamian resort zamierza mianować niezależnego nadzorcę, który miałby na celu poprawę procesu produkcji samolotów i kontroli jakości w Boeingu.

Dodatkowo postępowanie karne mogłoby prowadzić do upadłości firmy, która jest kluczowa dla gospodarki i bezpieczeństwa narodowego USA. Chaos wokół Boeinga. Rodziny ofiar katastrofy mają swoje żądania. Boeing, oskarżony o oszustwa w procedurze certyfikacji B737 MAX, zgodził się w 2021 roku zapłacić 2,5 miliarda dolarów za zaniechanie postępowania karnego i zobowiązał się do poprawienia programu produkcji zgodnie z normami.

Niemniej jednak, problemy z produkcją i kontrolą jakości pojawiły się od początku 2023 roku, dotycząc 3 modeli: B737 MAX, B787 i B777. „Samoloty rozpadają się w powietrzu. Śmierć 350 osób powinna być ostrzeżeniem”. Wielki skandal sprowadził Boeinga na ziemię. Rodziny ofiar katastrof domagają się, aby do procesu Boeinga doszło w ciągu 70 dni od ostatecznej daty 7 lipca, kiedy Departament Sprawiedliwości zajmie ostateczne stanowisko.

Argumentują, że zwykła ugodowa transakcja bez sankcji nie spełni misji resortu, jaką jest oddanie sprawiedliwości społeczeństwu. Wzywają także do podjęcia postępowania karnego wobec Boeinga.