Ostatnie Pokolenie Austrii wprowadza nową akcję - Google musiał usunąć przerobione zdjęcia

Kolektyw Letzte Generation (Ostatnie Pokolenie) zamieścił na Google Maps fałszywe zdjęcia prezentujące krajobraz Austrii z maja 2070 r. Wygenerowane przez sztuczną inteligencję obrazy pokazywały wyschnięte jeziora, puste koryto Dunaju, lodowce zamienione w góry błota, oraz szczyty Alp pozbawione śniegu. Nie daj się nabrać.

Aktywiści ostrzegają – 12 nieoczywistych mitów klimatycznych „Planowanie wakacji z Google Maps”. W sobotę Google poinformował o usunięciu tych obrazów ze swojego serwisu, tłumacząc, że nie są one zgodne z polityką firmy, która zakazuje umieszczania treści, które nie są oparte na prawdziwych doświadczeniach lub nie odzwierciedlają wiernie miejsca.

Aktywiści z Letzte Generation są znani z organizowania akcji mających zwrócić uwagę opinii publicznej na zagrożenia związane ze zmianami klimatycznymi. Jak wyjaśniła aktywistka Marina Hagen-Canaval, celem zamieszczenia tych zdjęć było podniesienie świadomości turystów, którzy „planują wakacje z Google Maps”, na temat skutków zmian klimatycznych.

Świat u progu wojen o „ropę XXI wieku”. Co z zasobami wody w Europie?

Rok 2070 to „niedaleki termin” – podkreśliła Hagen-Canaval, dodając, że osoby w wieku 30 czy 40 lat mają dużą szansę przekonać się na własne oczy, jak zmiany klimatyczne wpłyną na przyrodę w kolejnych dekadach.