Ogłoszenie prezydenta Andrzeja Dudy dotyczące polskich misji zagranicznych zostało wydane

Prezydent wydał postanowienia ws. przedłużenia okresu użycia polskich kontyngentów wojskowych w Turcji, Iraku, jak również na Łotwie – informuje BBN. Kolejne dotyczy natomiast zgody na pobyt na terytorium Polski do końca bieżącego roku komponentów sił sojuszniczych ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, a także Kanady. Prezydent zdecydował.

Opublikowano daty Prezydent Duda zdecydował o przedłużeniu do 31 grudnia okresu użycia Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Turcji (do 95 żołnierzy), PKW Irak (350 żołnierzy), a także PKW Łotwa (do 260 żołnierzy). W komunikacie BBN poinformowało także, że zwierzchnik Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej wydał postanowienie ws. zgody na pobyt na terenie kraju – do końca roku – komponentów sił sojuszniczych, wraz z uzbrojeniem i środkami bojowymi z USA – do 6,5 tysiąca wojskowych, Wielkiej Brytanii – do 700 żołnierzy oraz Kanady – do 350.

Główne zadania Polskiego Kontyngentu Wojskowego Turcja, Irak i Łotwa

Na stronie wojska polskiego czytamy, że „głównymi zadaniami PKW Turcja jest wykonywanie lotów patrolowo-rozpoznawczych, przekazywanie materiałów i opracowań z realizowanych lotów do Dowództwa Sił Morskich NATO oraz postępowanie zgodnie z wytycznymi dowództwa w zakresie reagowania na wszelkie zakłócenia ze strony przeciwnika”. W przypadku PKW Irak jest to „to poprawa zdolności sił specjalnych i bezpieczeństwo” państwa, oraz „zwiększenie zdolności w obszarze usprawniania techniki wojskowej”. Natomiast w przypadku PKW Łotwa ministerstwo obrony narodowej podawało, że „Polska swoją obecnością na Łotwie potwierdza sojuszniczą solidarność i determinację w budowaniu wspólnego potencjału obrony i odstraszania”.