Julia Nawalna zostanie następną przeszkodą dla Putina. Oto jej nowe wyzwanie.

Wiadomość o nowej roli Julii Nawalnej na stronie fundacji mającej siedzibę w Nowym Jorku opublikowano w poniedziałek. „Jako osoba, która osobiście była świadkiem zagrożeń, jakie dyktatury stwarzają dla naszych bliskich i całego świata, jestem głęboko zaszczęcona możliwością objęcia roli przewodniczącej Fundacji Praw Człowieka” – napisała wdowa po rosyjskim opozycjoniście. Jej zdaniem „w tych trudnych czasach obrona podstawowych praw i wolności jest ważniejsza niż kiedykolwiek”. Tym samym spełniają się wcześniejsze zapewnienia Nawalnej dotyczące walki z reżimem Władimira Putina.

Julia Nawalna szefową HRF. „Jej odwaga jest inspirująca” – Garri Kasparow, zagorzały krytyk Kremla i były mistrz świata w szachach, który przewodniczył HRF od 2012 roku – entuzjastycznie odniósł się do nowej roli Nawalnej. „Nie mogę się doczekać, aby wesprzeć Julię i HRF. Jej odwaga i zaangażowanie na rzecz sprawiedliwości są inspirujące” – podkreślił.

Celem Fundacji Praw Człowieka jest prowadzenie kampanii przeciw autorytarnym przywódcom na całym świecie. HRF zapewnia też pomoc humanitarną Ukrainie. Założona w 2005 roku jednoczy w promowaniu liberalnej demokracji i obronie praw człowieka.

Aleksiej Nawalny nie żyje. Co się stało? Przypomnijmy — rosyjska służba więzienna 16 lutego poinformowała o śmierci Aleksieja Nawalnego. Był on najbardziej znanym i wpływowym krytykiem prezydenta Rosji Władimira Putina oraz jednym z liderów opozycji zaangażowanych w masowe protesty przeciwko rządom rosyjskiego przywódcy w latach 2011-2013. Według Rosjan Nawalny po spacerze miał „źle się poczuć” i „niemal natychmiast stracić przytomność”. W komunikacie przekazano, że medycy próbowali bezskutecznie reanimować opozycjonistę.

Łącznie Nawalnego skazano na 30 lat więzienia. Eksperci nie mają cienia wątpliwości, że Mężczyznę osadzono w kolonii karnej w Mieliechowie w obwodzie włodzimierskim. Placówka ma opinię jednego z najcięższych więzień na terytorium Rosji.