Jakie konsekwencje może mieć jednonocna przygoda między muzułmaninem a niemuzułmanką? Seksołożka wskazuje na interesujące kwestie.

W arabskim łóżku jest inaczej, niż może się wydawać ludziom w Europie? Wokół świata arabskiego czy muzułmańskiego krąży wiele stereotypów. A w tym arabskim łóżku jest często więcej swobody i otwartości niż tam, gdzie dominującą religią jest chrześcijaństwo. Bo Arabowie są zainteresowani seksem. Chcą o nim rozmawiać, eksperymentują — nawet mimo tego, że granicę zazwyczaj wyznacza małżeństwo. W rozmowach z kobietami ze świata arabskiego spotykam się z dużą ciekawością, otwartością i śmiałością mówienia o intymnych relacjach.

Mam wrażenie, że to udzieliło się także mi. I między innymi dlatego wykonuję taki zawód. Na egzaminie na studiach w Polsce usłyszała pani pytanie: „Arabka chce zostać seksuolożką?”. To było dla mnie zaskakujące. Zwłaszcza że właśnie uczestniczenie w kulturze krajów arabskich pokazało mi, jak istotną kwestią jest seksualność. Opowiedziałam wówczas egzaminatorowi o tym, że Arabowie postrzegają seks jako integralną część życia, uznając, że stanowi on ważny obszar związku.

Kiedy jeździłam do rodziny, która mieszka w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, moje ciotki zawsze były otwarte na rozmowy o seksualności czy intymności. Choć w niektórych miejscach w krajach arabskich sytuacja kobiet jest trudna. Wciąż panuje tam patriarchat, więc niestety bywa tak, że ich głos jest umniejszany, traktowany nie do końca poważnie. Niemniej jednak Arabki są bardzo silne.

One o tematach seksualności i cielesności otwarcie dyskutują. Dają sobie porady, dzielą się inspiracjami. Muszę jednak przyznać, że wiele rozmów skupia się na tym, jak zaspokoić mężczyznę. Mnie w tych dyskusjach trochę brakowało kontekstu kobiety, przeżywania własnej przyjemności. Ale też na przestrzeni lat zaczęło się to zmieniać. Dziś jest już inaczej. Warto podkreślić, że w ich rozmowach nie ma oceny. Arabskie kobiety podchodzą do siebie ze zrozumieniem.

Arabska otwartość może być związana z tym, że skoro seks jest zabroniony przed ślubem, to można o nim chociaż pogadać, co jest próbą poradzenia sobie z emocjami i napięciem seksualnym. Dziś młodzi ludzie, którzy dorastają w tamtym regionie, mają większy kontakt z informacjami ze świata zachodniego. Więc to nie jest tak, że pary, które spotykają się przed ślubem, zupełnie unikają tego tematu.

Do seksu przedmałżeńskiego dochodzi, gdy para spotyka się od dłuższego czasu i ma wobec siebie poważne zamiary. Muzułmanki raczej sobie na różne przygody nie pozwalają, choć oczywiście między krajami arabskimi są i pod tym względem różnice. „Mówi się nawet o tym, w jakich pozycjach seks powinien być uprawiany”. Chodzi o kult dziewictwa. Z jednej strony trochę się to zmienia, ale z drugiej dziewictwo to wciąż znaczący temat, który budzi wiele emocji.

Jeśli błony dziewiczej nie ma, kobietom przychodzą do głowy pomysły, takie jak hymenoplastyka, czyli rekonstrukcja. Mówią o tym dość lekko: że nie chcą opowiadać o swoich doświadczeniach seksualnych, że chcą tego zabiegu, że robią to dla świętego spokoju.

 • Islam nie przewiduje celibatu
 • Seks w arabskim łóżku

Edukacja i tabu w kulturze arabskiej

Są kraje, takie jak Zjednoczone Emiraty Arabskie, w których to dziewictwo nie jest już aż tak istotne jak kiedyś. Ale w niektórych miejscach, gdzie bardziej rygorystycznie podchodzi się do religii, presja jest ogromna.

Religia a seks w islamie

Sekrety celibatu w Kościele katolickim w Polsce. Nie. Prorok Mahomet mówił, że nie ma stanu zakonnego. Ogólnie instytucje religijne mniej ingerują w to, co dzieje się w sypialni.

 1. Podchodzenie do seksu przedmałżeńskiego
 2. Kult dziewictwa
 3. Prokreacja a przyjemność

W świecie chrześcijańskim ludzie mają z tyłu głowy wiele obaw związanych z seksualnością. Przychodzą z nimi do gabinetu seksuologa. Pracuję w Warszawie i wątek tego, jak religia czy nauki Kościoła oddziałują na seksualność, bardzo często wypływa w rozmowach z moimi pacjentkami i pacjentami.

Ból podczas stosunku, niemożność osiągnięcia orgazmu, trudność z erekcją lub przedwczesny wytrysk. Jeśli podłoże somatyczne zostało wykluczone, źródła problemów mogą być związane z różnymi przekonaniami na temat seksualności.

 1. Problemy pojawiające się w gabinecie
 2. Patriarchat w krajach arabskich

Kulturowe przekonania na temat seksu

W Polsce okres jest wciąż czymś wstydliwym. Uświadomiłam to sobie dopiero na pewnym etapie życia i było to dla mnie zaskoczeniem. Gdy dostałam pierwszą miesiączkę, byłam akurat u rodziny w Dubaju. Ciotki zrobiły z tego niemal święto. „Ameera, stałaś się kobietą, dołączyłaś do naszego grona”.

Dla mnie pierwszy okres był przyjemnym wydarzeniem. Wydawało mi się, że wszystkie kobiety tak to przeżywają. Ciotki ze mną porozmawiały, powiedziały, że mogę czuć dyskomfort, ale wokół tematu menstruacji w ogóle nie było zawstydzenia.

 • O przyjemności i historii rodzinnej
 • Seks i historie rodzinne

Podejście do prokreacji i karmienia piersią

W Polsce na szczęście zaczyna się już do tego podchodzić inaczej. W krajach arabskich karmienie piersią jest czymś naturalnym, choć kobiety nie odsłaniają się w miejscach publicznych, przy osobach postronnych.

 1. Arabski krajobraz seksuologii
 2. Stosunek do antykoncepcji
 3. Sytuacja aborcji w islamie

Cześciej niź mówi o tym, że jest wspaniałym lekarzem. Ciocia z Ameryki. Te dni. Tajemnice kabiny.

Przez długi czas tak o sobie mówiłam. Ale jakiś czas temu odbyłam ciekawą rozmowę na temat bycia „pół na pół”. Ktoś powiedział mi, że to nie jest tak, że jest się pół-Polką i pół-Palestynką. Jest się całością w każdym. Zgadzam się z tym. Jestem i Palestynką, i Polką.

Łamie mi się serce, gdy widzę, co dzieje się z ludźmi w mojej ojczyźnie

A cały świat się temu przygląda. Mam takie dni, kiedy wiem, że nie jestem w stanie przyjąć więcej informacji. Zalewają nas złe wiadomości z różnych regionów świata. Ale jeśli nie będziemy interesować się sprawą palestyńską, będziemy odwracać wzrok, to co stanie się z naszym człowieczeństwem?