Interventions from the Vatican lead to the liberation of two priests from Russian captivity

Udało nam się wykonać zadanie, które wydawało się niemożliwe. Uratowaliśmy 90 żołnierzy i 10 cywilów z rosyjskiej niewoli. Wśród nich znaleźli się chrześcijańscy księża Bohdan Heleta i Iwan Lewycki – poinformował prezydent Ukrainy. Z komunikatu wynika, że uratowani wzięli udział w Narodowym Śniadaniu Modlitewnym.

Chciałbym pogratulować im wszystkim – podkreślił Wołodymyr Zełenski. Uwolnieni kapłani służyli w parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego w Berdiansku w obwodzie zaporoskim. Okupanci pojmanili ich 16 listopada 2022 r. i od tego czasu przetrzymywali w niewoli.

Dzięki wysiłkom naszego zespołu i mediacji Watykanu, za co jestem szczególnie wdzięczny, udało nam się przywrócić im wolność. Wierzylismy, ze będzie to możliwe. Pracowaliśmy na to. Nie możemy się poddawać i musimy walczyć o powrót do domu wszystkich naszych ludzi, którzy wciąż są w rosyjskiej niewoli, wszystkich ukraińskich dzieci, które zostały uprowadzone na okupowanych terenach i siłą deportowane do Rosji – podkreślił prezydent Ukrainy.

  • Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Onetu – Udało nam się wykonać zadanie, które wielu osobom wydawało się prawie niemożliwe.
  • Watykan pomógł uwolnić dwóch ukraińskich księży z rosyjskiej niewoli.

Wymiana jeńców między Ukrainą a Rosją

W 53. wymianie jeńców, która zakończyła się w piątek, uwolniono też Ukraińców z białoruskich więzień, których przekazano przez granicę lądową, a następnie wysłano helikopterem do Kijowa – podała niezależna białoruska gazeta „Nasza Niwa”. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy opublikowała w sobotę nagranie z uwolnienia obywateli Ukrainy. Jak widać na filmie, zostali oni przekazani stronie ukraińskiej na granicy obwodów brzeskiego i wołyńskiego, przekroczyli granicę pieszo, a następnie zostali zabrani śmigłowce do Kijowa.

Uwolnienie 10 ukraińskich cywilów

O zwolnieniu 10 ukraińskich cywilów po wieloletniej niewoli w Rosji i na Białorusi Zełenski poinformował na Telegramie w piątek wieczorem. Pięciu ze zwolnionych cywilów było przetrzymywanych na Białorusi, najbliższym sojuszniku Rosji.

Była nielegalnie przetrzymywana w więzieniach prorosyjskich separatystów w tymczasowo okupowanej części obwodu donieckiego – przekazała w mediach społecznościowych korespondentka wojenna Monika Andruszewska we wpisie zaczynającym się od słowa „szczęście”. Nie ma dokładnych danych na temat liczby kobiet nadal przetrzymywanych na terytorium Federacji Rosyjskiej oraz na tymczasowo okupowanych terytoriach Ukrainy, ale szacuje się, że są ich tysiące.

  • Ołena Piech była więziona sześć lat. Właśnie wyszła na wolność. „Przeszła tortury”.
  • Przeczytaj także: Tak żyją rosyjscy jeńcy w Ukrainie. Rozmowy z nimi przyprawiają o gęsią skórkę.