Dlaczego Rosja ma trudności z wygrywaniem długich wojen? Historyk rzuca światło na popularny mit. "Ogromny kraj, ogromne trudności"

„Rosja nigdy nie była zwycięzcą na długim dystansie” — Musimy zrozumieć teraz obecną sytuację. Czym jest zwycięstwo?

Pytał ekspert na antenie telewizji Espresso. Alfiorow jest ukraińskim historykiem, prezenterem radiowym, działaczem społecznym i politycznym oraz pracownikiem naukowym Instytutu Historii Ukrainy Narodowej Akademii Nauk Ukrainy.

Opił się i wpakował w żołnierza cały magazynek. Oto „potężna armia” Putina za kulisami. „Rekordowy wzrost dezercji i zabojeństw.” Prowadzi także popularny kanał na YouTube, który ma 444 tys. subskrybentów.

„Jak rozumieć integralność Ukrainy? Trzeba wiedzieć, czym jest Federacja Rosyjska. To agresor i ostatnia dyktatura w Europie (oprócz Białorusi). Musimy przekazać tę wiedzę w kategoriach wojskowych, aby nasza armia zrozumiała, że Rosja nie jest tak duża, jak próbuje to pokazać — stwierdził Alfiorow.

„Już się dusi i nie może walczyć własną bronią, ponieważ jest zmuszona brać uzbrojenie od innych krajów i wywierać presję na dyplomatów” — powiedział Ołeksandr Alfiorow, odnosząc się do dostaw broni m.in. z Korei Północnej oraz Iranu.

  1. 14 czerwca południowokoreański minister obrony Shin Won-sik powiedział, że Korea Północna wysłała do Rosji kontenery z prawie 5 mln pocisków artyleryjskich. 10 kontenerów śmiercionośnych pocisków. Korea Północna wysyła Rosji niebezpieczną broń. Może to drastycznie zmienić sytuację na froncie.

  2. Wiadomo również, że rosyjski dyktator Władimir Putin planuje w najbliższym czasie złożyć roboczą wizytę w Korei Północnej, a następnie odwiedzić Wietnam.

Ekspert stwierdził: jako historyk chciałbym zauważyć, że Rosja nigdy nie była zwycięzcą na długim dystansie. Według Ołeksandra Alfiorowa Rosja odnosi zwycięstwa na „krótkich dystansach”, lecz wraz z postępem wojen zaczyna borykać się z coraz większymi kłopotami.

„Trzeba ich mocno bić, żeby ich zdyscyplinować. Żadna żandarmeria nie posprząta tego gówna.” Oto co zostało z armii Putina. „Banda narkomanów i szabrowników”

Ma to związek z rosyjską gospodarką i logistyką, ponieważ ogromny kraj oznacza ogromne problemy — stwierdził historyk. „Rosja nie jest długodystansowcem” — Rosja dusiła się już w 2023 r. Wtedy zaczęła nawiązywać kontakty z Kim Dzong Unem — stwierdził historyk.

Przypomnijmy: we wrześniu 2023 r. Władimir Putin i Kim Dzong Un spotkali się w kosmodromie Wostocznyj w południowo-wschodniej Rosji. Według ekspertów Pjongjang przekazał Rosji kontenery z uzbrojeniem, które są dla Rosji kluczowe do kontynuowania inwazji na Ukrainę.

Rosyjski „niszczyciel miast” w ogniu. Ukraińcy uderzyli w najpotężniejszy samobieżny moździerz Kremla. To strata rzędu milionów rubli.

Pojawiają się liczne doniesienia, że na Ukrainę spadają północnokoreańskie rakiety. Według ustaleń ukraińskiego wywiadu wojska rosyjskie wystrzeliły co najmniej kilkadziesiąt północnokoreańskich pocisków. W wyniku tych ostrzałów zginęło już wielu cywili, a setki zostało rannych.

„Widzimy, jak Rosja zaczęła manipulować. Najpierw ogłasza, że jest gotowa wygrać, potem, że chce negocjować, następnie opóźnia rozmowy pokojowe. Wszystko to dowodzi tego — i musimy o tym mówić — że Rosja nie jest długodystansowcem. Ich taktyka w historii polegała na tym, że atakują wszystkim, co mają i tworzą iluzję — podsumował historyk.

Zdaniem innych obserwatorów rosyjskiej polityki mianowanie ekonomisty na stanowisko ministra obrony to jednoznaczny sygnał wskazujący na to, że rosyjski prezydent przygotowuje się do długotrwałej wojny.

„Kim jest nowy minister obrony Rosji? 'Członek wewnętrznego kręgu Putina’ — Putin nie widzi innego sposobu na utrzymanie się przy władzy niż wojna. Są dwie możliwości wyjścia z tej sytuacji — albo Rosja zostanie pokonana w Ukrainie, albo wkroczy do Europy — twierdzi Garri Kasparow, mistrz szachowy i działacz rosyjskiej opozycji.”