Opinie Polaków na temat decyzji Trzaskowskiego ws. usunięcia krzyży z nowym badaniem opinii publicznej.

W połowie maja warszawski ratusz opublikował podpisane przez Rafała Trzaskowskiego zarządzenie w sprawie przeciwdziałania dyskryminacji w warszawskich urzędach. Zgodnie z nowymi wytycznymi ze ścian placówek i biurek pracowników, w pomieszczeniach, w których są obsługiwani mieszkańcy miasta, . Zarządzenie nie dotyczy medalików i innych elementów biżuterii z wizerunkami świętych, czy zakrywania religijnych tatuaży. Zdjęcie krzyży w urzędach.

Polacy w sondażu ocenili decyzję Trzaskowskiego O opinie Polaków na temat decyzji prezydenta stolicy zapytała Polaków pracownia IBRiS na zlecenie „Rzeczpospolitej”. „Rafał Trzaskowski wydał zarządzenie o zdjęciu krzyży ze ścian warszawskich urzędów. Ich pracownicy nie mogą mieć też na biurkach żadnych symboli religijnych. Jak ocenia pan/pani tę decyzję?” – brzmiało pytanie, na które odpowiedzieli ankietowani. Wyniki sondażu pokazują, że większość Polaków, czyli 56 proc. ocenia tę decyzję negatywnie.

W tym aż 43,9 proc. wszystkich ankietowanych oceniło tę decyzję źle, a kolejne 12,1 proc. – raczej źle. Pozytywne zdanie ma o postanowieniu prezydenta Warszawy 35,2 proc. respondentów – przy czym 22 proc. wszystkich ankietowanych ocenia to zdecydowanie dobrze, a 13,2 proc. raczej dobrze. Odpowiedź nie wiem / trudno powiedzieć wybrało 8,8 proc. ankietowanych.

„Rzeczpospolita” zauważa, że „opinie o działaniach Rafała Trzaskowskiego są spójne z poglądami politycznymi respondentów”. Zgodnie z sondażem, 98 proc. wyborców PiS i 95 proc. głosujących na Konfederację oceniło decyzję prezydenta negatywnie. Natomiast głosujący na Koalicję Obywatelską w 70 proc. popierają usuwanie symboli religijnych z instytucji publicznych. Wyborcy Trzeciej Drogi i Nowej Lewicy byli bardziej podzieleni w swoich opiniach.

Dziennik podkreśla też, że na razie nie widać, zęby decyzja Trzaskowskiego przełożyła się , w którym KO prześcignęła PiS. Badanie zostało przeprowadzone w dniach 23-24 maja na ogólnopolskiej próbie 1071 respondentów.