22 stycznia, 2025

Jak kolejne monumenty Asadów zostają obalane w Syrii – brutalne przeciąganie głów po asfalcie [WIDEO]

Jak kolejne monumenty Asadów zostają obalane w Syrii – brutalne przeciąganie głów po asfalcie [WIDEO]

„`html

Wkroczenie Rebeliantów do Damaszku i Upadek Reżimu Asada

Na początku grudnia doszło do ważnego wydarzenia w Syrii – siły rebeliantów wkroczyły do stolicy kraju, Damaszku, co zmusiło prezydenta Baszszara al-Asada oraz jego rodzinę do opuszczenia miasta. Wielu obywateli syryjskich miast wyszło na ulice, by świętować ten dzień, powiewając flagami i oddając salwy z karabinów. Był to symboliczny moment końca reżimu, podczas którego zniszczono wiele pomników przedstawiających Hafiza al-Asada, ojca obalonego prezydenta. Kamienne i metalowe posągi były obalane przy pomocy lin oraz niszczone za pomocą młotków. Wideo z tych akcji można było obejrzeć w sieci, na przykład na portalu X/Twitter.

Symboliczna Destrukcja Pomników

Posągi i popiersia dawnego dyktatora ciągnięto nawet ulicami miast, takich jak Hama, Aleppo, Latakia czy Damaszek. Oprócz pomników zniszczeniu uległy również murale i publicznie wystawione portrety Asada. Na początku ludzie witali Baszszara al-Asada z nadzieją, lecz z czasem oskarżono go o zbrodnie wojenne, co ilustruje powiedzenie: „Jaki ojciec, taki syn”.

Reakcje na Zmiany w Syrii

Po 24 latach rządów rebelianci ogłosili zakończenie reżimu Baszszara al-Asada. Światowe agencje poinformowały o ucieczce dyktatora wraz z rodziną. Wiadomo już, że Pierwsza Dama, Asma al-Asad z dziećmi, znalazła schronienie w Rosji. Los byłego prezydenta pozostaje niepewny, choć niektóre źródła donoszą, że mógł zginąć w katastrofie lotniczej.

Wojna Domowa w Syrii

Wojna domowa w Syrii rozpoczęła się w 2011 roku i w jej trakcie zginęło nawet 500 tys. osób, a 5 milionów obywateli opuściło kraj. Przez cztery lata utrzymywano zawieszenie broni, lecz w 2024 roku, po wznowieniu walk, rebelianci przeprowadzili szybką ofensywę, odzyskując kontrolę nad częścią kraju.

„`