Światowy wzrost skłonności do podejmowania ryzyka i…

„`html
Początek prezydentury Donalda Trumpa i rynki finansowe
Od samego początku prezydentura Donalda Trumpa wpłynęła na globalne rynki finansowe, zwiększając apetyt na ryzyko oraz prowadząc do spadku wartości dolara. Inwestorzy spodziewali się znacznych zmian w polityce USA, zwłaszcza dotyczącej ceł i imigracji. Jednak pierwsze decyzje Trumpa były stosunkowo umiarkowane, co wpłynęło na pozytywne reakcje rynków giełdowych.
Wzrosty na giełdach
WIG zyskał niemal 2,6%, niemiecki DAX podskoczył o 2,35%, a amerykański S&P 500 wzrósł o 1,74%. Uspokojenie rynków wpłynęło również na wzmocnienie walut z rynków rozwijających się. Kolumbijskie peso zanotowało wzrost o ponad 3,7% w ciągu tygodnia.
Zmiany na rynku walutowym
Polski złoty umocnił się wobec dolara o prawie 3,1% i wobec euro o 1,03% w ostatnim tygodniu, co oznacza, że kurs EUR/PLN osiągnął najniższy poziom od czasu wybuchu pandemii Covid-19. Od początku roku złoty zyskał już 1,4% względem euro. Spadający dolar wsparł także notowania walut krajów rozwiniętych.
Decyzje dotyczące stóp procentowych
W nadchodzącym tygodniu uwaga inwestorów skupiona będzie na decyzjach Rezerwy Federalnej oraz Europejskiego Banku Centralnego dotyczących stóp procentowych. Federalna Rezerwa nie planuje zmiany swoich parametrów polityki pieniężnej do połowy roku. Pojawiły się jednak przewidywania dotyczące dwóch obniżek stóp procentowych w 2025 roku, co może pociągnąć za sobą zmienność na rynku obligacji amerykańskich.
- Dziesięcioletnie obligacje USA są notowane prawie 9 pkt bazowych niżej niż tydzień temu, zbliżając się do rentowności 4,5%.
Europejski Bank Centralny
Inwestorzy przewidują, że EBC zdecyduje się na obniżkę stóp procentowych o 25 punktów bazowych już w najbliższym tygodniu. Do końca 2025 roku główna stopa procentowa powinna spaść o łącznie 100 punktów bazowych.
- Słowacja, której dziesięcioletnie obligacje notowane są 8 pkt baz. niżej.
- Francja z obniżką o 4 pkt bazowe.
Ponadto oczekuje się, że bardziej „gołębia” polityka monetarna EBC będzie wspierała notowania europejskich obligacji.
Zmienność na rynkach finansowych może utrzymywać się w nadchodzących tygodniach, co z kolei będzie wpływało na działania inwestorów i kształtowanie ich strategii.
„`