31 marca, 2025

Zakończenie działalności SSE może spowodować utratę dostępnej dla firm pomocy publicznej

Zakończenie działalności SSE może spowodować utratę dostępnej dla firm pomocy publicznej

„`html

Polski ustawodawca w 2018 roku postanowił nie likwidować automatycznie Specjalnych Stref Ekonomicznych (SSE), mimo wprowadzenia Polskiej Strefy Inwestycji (PSI). Przepisy przejściowe pozwalają przedsiębiorcom z ważnymi zezwoleniami na działalność na terenie SSE korzystać ze zwolnień podatkowych do końca 2026 roku, zgodnie z ustawą o specjalnych strefach ekonomicznych.

Wprowadzenie Specjalnych Stref Ekonomicznych

Specjalne Strefy Ekonomiczne zostały utworzone w 1994 roku na mocy ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych. Miały one działać przez 20 lat, oferując inwestorom atrakcyjne warunki, takie jak ulgi podatkowe, zwolnienia z opłat celnych oraz inne preferencje. Początkowo, regulacje zwalniały dochody z działalności na terenie SSE z opodatkowania na okres 10 lat, a następnie na 50% dochodów w kolejnych latach funkcjonowania strefy. Dodatkowo możliwe było zwolnienie z podatku od nieruchomości.

Zmiany w zasadach pomocy publicznej

Zasady przyznawania pomocy publicznej i jej wysokość ewoluowały z biegiem czasu. Po prawie 25 latach funkcjonowania SSE, Polska nie borykała się już z wysokim bezrobociem i przestała być postrzegana jako źródło taniej siły roboczej. Celem stało się przyciągnięcie inwestycji w innowacyjne dziedziny gospodarki, technologie i eksport. Inwestycje miały tworzyć miejsca pracy dla wykwalifikowanych pracowników.

Polska Strefa Inwestycji

W 2018 roku, na mocy ustawy o wspieraniu nowych inwestycji, powołano Polską Strefę Inwestycji (PSI), która zastąpiła dotychczasowe SSE. Nowa ustawa wprowadziła zasady wsparcia inwestycji, które mają na celu zwiększenie konkurencyjności polskiej gospodarki oraz przyciągnięcie większej liczby inwestorów.

„`