Współdziałanie w dziedzinie energetyki na Morzu Bałtyckim może przyczynić się do korzyści dla licznych przedsiębiorstw

„`html
Na początku marca Orlen i agencja S&P Global opublikowały raport pt. „Baltic Cooperation: Momentum for Energy Transition”. Opisuje on współpracę ośmiu państw nadbałtyckich należących do UE, której celem jest uzyskanie tańszej i bardziej ekologicznej energii.
Obszary współpracy
Zaproponowana kooperacja obejmuje pięć kluczowych obszarów:
- morska energetyka wiatrowa,
- odnawialny wodór,
- technologie CCUS (wychwyt, transport i magazynowanie CO2),
- gaz ziemny,
- połączenia energetyczne.
Zapytaliśmy kilkanaście spółek giełdowych o ich zainteresowanie inwestycjami w którymkolwiek z tych obszarów oraz potencjalne korzyści.
Orlen: kluczowe inicjatywy w rejonie Bałtyku
Orlen planuje ambitne przedsięwzięcia, ze szczególnym zainteresowaniem w morską energetykę wiatrową. Wspólnie z Northland Power realizują projekt Baltic Power o mocy 1,2 GW, który ma zapewnić 4 tys. TWh energii rocznie i zasilenie dla 1,5 mln gospodarstw domowych. Przewiduje się ograniczenie emisji CO2 o 2,8 mln ton rocznie.
Orlen działa również w obszarze CCUS, chcąc do 2035 roku osiągnąć zdolność wychwytu, transportu i magazynowania do 4 mln ton CO2. Podjęto współpracę z Equinorem, analizując możliwości składowania CO2 oraz budowę instalacji elektrolizy na Pomorzu.
Plany dotyczące wodoru
Grupa Orlen planuje instalacje do produkcji odnawialnego wodoru, m.in. hub w Szczecinie o mocy 5 MW oraz możliwość importu wodoru, co wspiera unijne cele OZE.
Gaz ziemny i infrastruktura
Koncern realizuje program inwestycyjny mający na celu dostarczanie 27 mld m3 gazu rocznie. Terminale LNG i gazociąg Baltic Pipe są kluczowe dla logistycznych operacji.
Kooperacja i współpraca
Orlen wyznacza nowe ścieżki współpracy, uwzględniając niskoemisyjny wodór oraz morską energetykę wiatrową, które mogą wspierać cele klimatyczne i handlowe koncernu.
Inne spółki i ich działania
Tauron i Polenergia również inwestują w morską energetykę wiatrową. Tauron posiada udziały w PGE Baltica 4 z projektowaną mocą 990 MW. Stanowi to ważną część nowych modeli biznesowych w energetyce.
Polenergia rozwija projekty wspólnie z Equinorem. Głównym celem są farmy wiatrowe Bałtyk 2 i 3, a także Bałtyk 1 o łącznej mocy do 3 GW.
Unimot ocenia potencjał w regionie Morza Bałtyckiego z naciskiem na rozwój inwestycji CCUS oraz rozbudowę terminalu w Gdańsku, co wspiera transformację energetyczną.
Inne firmy, jak Azoty, analizują technologie odnawialnego wodoru i CCUS jako opcje dekarbonizacji, jednak podkreślają znaczenie przesyłowej infrastruktury lądowej.
Ostateczny sukces i rozwój innowacyjnych technologii oraz infrastruktury energetycznej w regionie Bałtyku będą kluczowe dla zrealizowania ambitnych celów transformacji energetycznej Europy.
„`