„`html
Złoto jako kluczowy element bezpieczeństwa rezerw NBP
Wiceprezes NBP, Marta Kightley, podkreśla, że decyzje dotyczące inwestycji Narodowego Banku Polskiego w złoto mają na celu zaspokojenie potrzeb bezpieczeństwa ekonomicznego kraju. Mirosław Budzicki, strateg walutowy PKO BP, ocenia zakup złota przez bank centralny jako trafną inwestycję.
Zakupy złota przez NBP
W październiku NBP nabył 240 tys. uncji złota, powiększając tym samym swoje zasoby do 13,734 mln uncji o wartości przekraczającej 152,9 mld zł. W ciągu całego roku bank zebrał ponad 2,2 mln uncji. Działania te są częścią strategii NBP, aby złoto stanowiło około 20% rezerw walutowych Polski, co aktualnie wynosi niespełna 18%.
Wiceprezes Kightley zaznacza, że wysoki poziom rezerw, zwłaszcza złota, buduje zaufanie do gospodarki. Jest to szczególnie istotne w warunkach wzrostu ryzyka geopolitycznego.
Strategiczne znaczenie złota
Kightley wskazuje, że złoto jest postrzegane jako bezpieczna inwestycja, co widać po wzroście jego ceny w przypadku napięć geopolitycznych. Dążenie do dywersyfikacji rezerw walutowych przez zakup złota wynika również z zasady, że złoto zyskuje na wartości, gdy dolar słabnie, i odwrotnie. Wzrost wyceny złota podnosi z kolei kapitały banku.
Inwestycje a potencjalny zysk
Choć inwestowanie w złoto nie przynosi odsetek, złoto można pożyczać, co generuje pewne przychody (znane jako gold lease rate – GLR). Mirosław Budzicki zauważa, że strategia ta okazała się opłacalna, z uwagi na znaczący wzrost ceny złota. Jednocześnie, nadal funkcjonujemy w warunkach proinflacyjnych, co sugeruje dalszy wzrost cen surowców, w tym złota.
Rola banków centralnych w inwestycjach w złoto
Budzicki podkreśla, że strategie inwestycyjne banków centralnych różnią się od innych podmiotów finansowych, ponieważ skupiają się na bezpieczeństwie i przygotowaniu na nieprzewidziane sytuacje, takie jak wojny czy katastrofy. W takie momenty wartość złota zwykle rośnie, co zwiększa wartość rezerw w odpowiednim momencie.
Poza NBP, trend inwestycyjny w złoto jest widoczny również w innych bankach centralnych. Blokada aktywów rosyjskich po napaści na Ukrainę zilustrowała, że dostęp do aktywów finansowych może być ograniczony, ale złoto pozostaje niedostępne dla takich środków represji.
Aktualnie cena złota wynosi około 2,7 tys. dolarów za uncję, co stanowi znaczny wzrost w porównaniu do 1,5 tys. dolarów w ciągu ostatnich 10 lat. Od początku konfliktu rosyjsko-ukraińskiego cena tego kruszcu wzrosła o blisko 1 tys. dolarów, co oznacza około 50% wzrost.
„`