W Szczecinie odsłonięto skarbowe znalezisko z Gryfina. Trwają poszukiwania osoby, która je odkryła.
„`html
Szczeciński Skarb z Epoki Brązu
Kustosz Działu Archeologii Muzeum Narodowego w Szczecinie, Dorota Kozłowska, poinformowała, że odnaleziony skarb składa się z 66 przedmiotów, co przy licznych fragmentach daje łącznie 85 elementów. Znalezisko posiada ogromną wartość naukową, zawiera trzy unikatowe obiekty, które są prawdopodobnie jedynymi w kraju. Wśród nich znajduje się zapierająca dech w piersiach zapinka zbudowana z kolistych obręczy z zamontowanymi kopułkami zdobionymi misternie wykonaną blaszką.
Unikatowe Przedmioty
- Zapinka z kolistych obręczy
- Szpila
- Siekierka z południowo-zachodniej Europy
Wszechstronna wiedza i umiejętności dawnych twórców wzbudzają podziw, szczególnie biorąc pod uwagę brak zaawansowanych narzędzi i technologii. Siekierka może pochodzić z regionu alpejskiego, a w jej tulejce zachowane są resztki drewna, co pozwala na datowanie metodą węgla radioaktywnego oraz określenie rodzaju drewna.
Zawartość i Znaczenie Znaleziska
Znalezisko obejmuje wiele wyrobów, w tym ozdoby ciała, elementy stroju, akcesoria uprzęży końskiej, broń, narzędzia oraz ozdobny uchwyt naczynia. Przedmioty, częściowo wstawione do garnka, pochodzą z późnego okresu epoki brązu (ok. 950-780/740 p.n.e.).
Okoliczności Odkrycia
Przedmioty zostały podrzucone pod siedzibę stowarzyszenia zajmującego się historią ziemi gryfińskiej. Zdjęcia skarbu przesłane anonimowo trafiły do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie, który skontaktował się z Komendą Wojewódzką Policji.
Problemy z Kontekstem Archeologicznym
Przedmioty znajdowały się w naczyniu glinianym, którego nie udało się odnaleźć w całości. Jak wyjaśnił nadkomisarz dr Marek Łuczak, z braku kontekstu archeologicznego trudniej jest określić całą historię skarbu. Odkrycie to wzbudza pytania o to, kiedy i jak trafiły one do ziemi.
Ujawnienie skarbu jest efektem nielegalnych poszukiwań. Osoba, która go znalazła, działała bez zezwolenia, co jest ścigane prawnie jako przestępstwo. Zniszczenie stanowiska archeologicznego grozi karą do 8 lat pozbawienia wolności.
Obecnie skarb znajduje się w Muzeum Narodowym w Szczecinie. Po przeprowadzeniu dalszych badań, przedmioty te mają zostać wystawione publicznie.
„`