Porozumienie Serbów, które ocaliło Rafako

Rafako SA zawarła umowę ze spółką VIA OCEL, w ramach której opracuje dokumentację oraz dostarczy elementy ciśnieniowe kotła dla modernizowanego bloku Tent B2 w Elektrowni Nikola Tesla w serbskim Obrenovacu. Kontrakt będzie realizowany do 23 maja 2025 r., a jego wartość szacowana jest na ponad 6,5 mln euro.

Pozwoli to elektrowni Nikola Tesla – która jest jedną z kluczowych instalacji w serbskim systemie energetycznym – na uzyskanie większej wydajności oraz wdrożenie technologii niskoemisyjnej. Obecny zarząd Rafako jest zdeterminowany, aby nie tylko uzdrowić sytuację finansową spółki, ale także zdecydowanie zwiększyć jej sprzedaż w Polsce i za granicą – czytamy w komunikacie.

Serbski kontrakt Elektrownia Nikola Tesla w Obrenovacu zaspokaja około jedną piątą potrzeb energetycznych Serbii. Jest to, funkcjonująca na bazie węgla, jedna z ważnych instalacji w serbskim systemie energetycznym. Modernizacja kotła BB-1880 w elektrowni ma na celu między innymi zwiększenie jego wydajności parowej z obecnych 1880 t/h na 2000 t/h, a tym samym mocy bloku z 620 MW na 665 MW.

Modernizacja kotła parowego poprzez zastosowanie produkowanych przez Rafako komponentów ciśnieniowych, pozwoli elektrowni na uzyskanie większej wydajności oraz wdrożenie technologii niskoemisyjnej. Modernizacja części ciśnieniowej może również przyczynić się do przedłużenia żywotności samego kotła, zabezpieczając bezpieczeństwo dostaw energii dla odbiorców — podaje spółka w komunikacie.

Atomowe plany

Jak informuje spółka, podpisana umowa to jeden z najbardziej znaczących kontraktów zawartych przez Rafako w ostatnich miesiącach. – Obecnie intensywnie działamy, aby — nie tylko uzdrowić spółkę – ale także zwiększyć sprzedaż na rynku polskim i międzynarodowym. Warto podkreślić, że dostrzegamy także szanse na to, aby niebawem spółka mogła być podwykonawcą w planowanych w różnych miejscach Europy projektach związanych z budową elektrowni atomowych – komentuje Robert Kuraszkiewicz, Prezes Rafako.

W ubiegłym roku sugerowano, że Rafako może być poddostawcą dla realizacji projektów małego atomu w Polsce.