Deszczowe burze szalejące w Polsce spowodowały blisko 4000 interwencji - dramatyczna sytuacja na drogach i terenach miejskich

Niemal cztery tysiące interwencji strażaków wymusiły potężne nawałnice, które minionej doby przetoczyły się przez całą Polskę. Najtrudniejsza sytuacja panowała na południu i w centrum kraju. Służby mierzyły się z podtopieniami, połamanymi konarami czy zalanymi piwnicami. Dolnośląskie rzeki przekroczyły stan alarmowy. Konieczne było ułożenie worków z piaskiem. W okolicach Olsztyna zamknięto lasy.

Pogoda

W nocy z piątku na sobotę przez Polskę przetoczyły się nawałnice, które wymusiły kilka tysięcy interwencji w całym kraju. Najtrudniejsza sytuacja panowała na południu i w centralnych województwach. Jak przekazał w rozmowie z Polsat News Piotr Błaszczyk z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, osiem tysięcy osób pozostaje bez prądu, z czego połowa z nich to mieszkańcy województwa łódzkiego. W Łodzi z tego powodu w wielu miejscach w całym mieście utworzyły się rozlewiska. – Musimy być przygotowani, że takie gwałtowne burze będą się w przyszłości powtarzały – ostrzegł.

W sobotni poranek najmocniej grzmi wciąż na północy kraju. Kpt. Wojciech Gralec z PSP przekazał na antenie Polsat News, że do sobotniego poranka lekko ranne zostały dwie osoby – to skutek zawalenia się drzew na dom oraz przyczepę kempingową. Jak zaznaczył, w piątek odnotowano 2973 zgłoszeń, zaś w sobotę do godz. 6 już 740.

Z skutkami fatalnej pogody mierzy się m.in. Dolny Śląsk

Dyżurny wojewódzkiego oddziału PSP przekazał, że ostatniej doby, w związku ze skutkami intensywnych opadów deszczu, strażacy byli wzywani ponad 200 razy. – To były interwencje związane przede wszystkim z podtopieniami; najwięcej takich zdarzeń było w powiatach karkonoskim, świdnickim, zaąbkowickim i wrocławskim – powiedział.

Intensywne opady deszczu spowodowały wzrost stanów wód w dolnośląskich rzekach. Stan alarmowy przekroczony jest na rzece Ślęza, na wodowskazie Białobrzezie. Z kolei powyżej stanów ostrzegawczych płynie Czarna Woda w Gniechowicach oraz Bystrzyca Dusznicka w Szalejowie Dolnym. Z powodu wezbrania wód Czarnej Wody strażacy interweniowali m.in. w gminie Marcinowice.

Konieczne było tam ułożenia worków z piaskiem, aby woda nie przelała się przez wały rzeki. W piątek wieczorem natomiast odwołano wydarzenia festiwalu Góry Literatury, który odbywa się m.in. na Zamku Sarny w Ścinawce Górne. We Wrocławiu zaś przerwano koncert odbywający się na Polach Marsowych.

Silne burze w całym kraju. Sobota również minie pod znakiem burz

W Wielkopolsce strażacy musieli interweniować 423 razy – zgłoszenia dotyczyły głównie usuwania skutków intensywnych opadów deszczu, w tym podtopień. Zalane zostały m.in. hale produkujące ciężarówki w Grębaninie Kolonii (pow. kępiński) czy piwnice szpitala w Międzychodzie – nie było konieczności ewakuowania pacjentów.

Pomorskie służby odnotowały natomiast 65 interwencji. Dyżurny z wojewódzkiego oddziału PSP w Gdańsku przekazał, że większość interwencji dotyczyła usuwania połamanych konarów drzew oraz podtopień. Najwięcej zdarzeń było w powiecie wejherowskim – 15 oraz w Gdańsku – 10 zdarzeń. Do godz. 11 w sobotę w województwie pomorskim obowiązuje ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami wydane przez IMGW.

Synoptycy prognozują wystąpienie opadów deszczu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym. Wysokość opadu może wynieść miejscami od 30 mm do 40 mm. Opadom towarzyszyć mogą burze z porywami wiatru do 65 km/h.

Na Warmii i Mazurach natomiast silny wiatr połamał wiele drzew, dlatego w leśnictwach Mendryny, Graszk i Gaj wprowadzono zakaz wstępu do lasu. To popularne wśród turystów i grzybiarzy lasy w okolicach Purdy i Marcinkowa w powiecie olsztyńskim, w poblizu jezior Serwent i Kosno.

IMGW ostrzega w sobotę przed intensywnymi burzami na terenie obszaru przypominającego podkowę – od Pomorza Zachodniego, przez północno-zachodnie i centralne krańce Wielkopolski – w tym Poznania – Pomorza, Podlasia, Lubelszczyzny, Ziemię Świętokrzyską, po Małopolskę, Podbeskidzie i Podkarpacie.

Jaka prognoza pogody jest najlepsza?

Taka, która jest aktualizowana co 30 minut. Wypróbuj darmową aplikację Pogoda Interia. Zainstaluj z Google Play lub App Store.

Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage – polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!