20 lipca, 2025

Jak bardzo mogą podnieść się wynagrodzenia górników?

Jak bardzo mogą podnieść się wynagrodzenia górników?

„`html

Wbrew początkowym, pesymistycznym przewidywaniom dotyczącym roku, sytuacja w Polskiej Grupie Górniczej – będącej największym w kraju przedsiębiorstwem wydobywającym węgiel kamienny na potrzeby sektora energetycznego – uległa stabilizacji.

Realizacja planu wydobycia w PGG

W pierwszych sześciu miesiącach 2025 roku Polska Grupa Górnicza wykonała niemal w całości założony plan wydobycia węgla. Ten wynik uznawany jest za znaczący sukces, szczególnie w kontekście wcześniejszych trudności i obaw o przyszłość krajowego sektora węglowego.

Wyzwania stojące przed zarządem PGG

Zarząd spółki, pomimo pozytywnych rezultatów związanych z wydobyciem, stoi teraz przed kolejnym ważnym zadaniem. Istotnym tematem stają się bowiem postulaty dotyczące podniesienia wynagrodzeń dla pracowników.

Postulaty związków zawodowych

Związki zawodowe działające przy Polskiej Grupie Górniczej wystosowały oficjalne pismo zarówno do kierownictwa spółki, jak i do Ministerstwa Przemysłu. W liście tym podkreślono potrzebę zwiększenia płac o co najmniej 1 procent powyżej przewidywanego poziomu inflacji.

Dotychczasowe gwarancje płacowe

Podwyżki tego rzędu mają zostać zrealizowane jeszcze w bieżącym roku, zgodnie z aktualnie obowiązującą umową społeczną. Dokument ten jednak nie gwarantuje analogicznych podwyżek na kolejne lata, co budzi niepokój wśród górniczych związkowców.

Oczekiwania na przyszłość

Organizacje związkowe domagają się przedłużenia obecnych gwarancji dotyczących podwyżek płac także na kolejne lata. Postulują, by zasada wzrostu wynagrodzeń ponad poziom inflacji została utrzymana również po wygaśnięciu obowiązującej obecnie umowy.

  • Stabilna sytuacja wydobycia w PGG
  • Wyzwania zarządu spółki w kontekście oczekiwań płacowych
  • Dalsze działania związków zawodowych w sprawie podwyżek po 2025 roku

„`