wt.. gru 3rd, 2024
Znaki uzależnienia: Jak kontrolować czas spędzony na smartfonie i czy przekroczyłeś granicę?

Jak sprawdzić czas spędzony na telefonie z Androidem? Użytkownicy urządzeń mobilnych z systemem operacyjnym Android mają możliwość monitorowania swojego czasu ekranowego za pomocą specjalnego oprogramowania o nazwie „Digital Wellbeing” (Cyfrowy Dobrostan).

Najpopularniejszym rozwiązaniem jest oprogramowanie o nazwie „Digital Wellbeing” (Cyfrowy dobrostan), które zastosowane zostało w nowszych wersjach systemu Android. W celu sprawdzenia swojego czasu ekranowego należy wejść w ikonę ustawień telefonu, a następnie odnaleźć aplikację „Cyfrowy Dobrostan”. W sekcji tej można znaleźć szczegółowe statystyki, dotyczące korzystania z poszczególnych aplikacji, a także całkowity czas spędzony podczas użytkowania urządzenia mobilnego. Można tam także ustawić limity czasowe dla posiadanych aplikacji. Oprogramowanie oferuje również tryb „Wind Down” (tryb zasypiania), który przygotowuje użytkownika do snu poprzez regulację skali szarości ekranu oraz uruchomienie trybu nocnego, czyli ograniczenie wszelkich interakcji, takich jak wyłączenie połączeń, czy alertów.

Ile godzin to uzależnienie od telefonu? To zagadnienie wzbudzające duże zainteresowanie, jednak nie jest łatwo określić, ile godzin spędzonych na telefonie świadczy o uzależnieniu od niego. Na kwestię tę wpływa wiele czynników, takich jak styl życia czy indywidualne potrzeby. Badania przeprowadzone przez psychologów wskazują, że czas poświęcany na korzystanie z urządzeń mobilnych nie powinien przekraczać 3 do 4 godzin dziennie (poza korzystaniem z urządzeń do celów służbowych czy edukacyjnych). Przekroczenie tego czasu może być ostrzeżeniem. Ważnymi objawami uzależnienia są również zaniedbywanie codziennych obowiązków, trudności w relacjach międzyludzkich, brak kontroli nad czasem przy eksploatacji urządzenia czy nawet uczucie niepokoju lub irytacji przy ograniczeniu dostępu do telefonu.

Czas poświęcony na użytkowanie telefonu czy tabletu nie jest jedynym czynnikiem przyczyniającym się do uzależnienia. Równie istotny jest cel, w jakim korzystamy z tych urządzeń mobilnych.

Co zrobić, aby zminimalizować negatywne skutki korzystania z urządzeń mobilnych? Jeżeli ilość czasu spędzonego na korzystaniu z telefonu zaczyna budzić niepokój i negatywnie wpływać na życie, warto podjąć działania mające na celu zminimalizowanie skutków uzależnienia. Przede wszystkim można skorzystać z możliwości, jakie oferuje nasz smartfon, jak na przykład specjalne oprogramowanie. Ponadto pomocne może być ograniczenie użytkowania smartfonu w czasie posiłków, przed snem lub podczas spotkań z przyjaciółmi i rodziną. Kolejnym sposobem jest znalezienie alternatywy dla korzystania z telefonu, na przykład treningi na siłowni, bieganie, pływanie, czy czytanie książek lub jazda na rowerze. Wprowadzenie alternatywnych aktywności pomoże utrzymać zdrową równowagę i uchroni przed uzależnieniem od ekranów.