23 kwietnia, 2025
Zamglony widok

„`html

Rynek finansowy wciąż odczuwa napięcia związane z deklaracjami Trumpa dotyczącymi wprowadzenia ceł, co wywołuje specyficzną nierównowagę. W szczególności dotyka to takie pary walutowe jak dolar kanadyjski oraz peso meksykańskie – kraje, które bezpośrednio odczują wyższe cła od 4 marca. W tej sytuacji, po ogłoszeniu przez Trumpa 25-proc. ceł na towary pochodzące z Unii Europejskiej, euro znalazło się pod presją, tracąc 0,5 proc. wobec dolara.

Możliwe konsekwencje wojny handlowej

Reakcja Unii Europejskiej na tę politykę może być zdecydowana, co może prowadzić do powstania wojny handlowej. Jej skutki byłyby daleko idące, powodując nie tylko znaczne zamieszanie na rynkach, ale również osłabienie światowej koniunktury gospodarczej.

Gospodarka unijna i polityka EBC

Gospodarka Unii Europejskiej poprawia się pod względem kontroli inflacji, co daje Europejskiemu Bankowi Centralnemu przestrzeń do dalszego obniżania stóp procentowych. Przewidywany poziom stóp to około 2 proc. na koniec 2025 roku. Tanie pieniądze mogą stymulować inwestycje, dając dodatkowy impuls dla europejskiej gospodarki.

Interesujący przypadek Japonii

Na globalnym rynku uwagę zwracają rentowności japońskich obligacji 10-letnich. W przeciwieństwie do innych papierów skarbowych, które pozostają w lateralnych trendach, te obligacje od ponad pięciu lat notują stały wzrost, zwiększając rentowność z niemal zerowych poziomów do obecnych 1,40 proc.

„`