23 lipca, 2025

Unimot stawia na różnicowanie biznesu i rozwój w kierunku transformacji energetycznej

Unimot stawia na różnicowanie biznesu i rozwój w kierunku transformacji energetycznej

„`html

Działalność Grupy Unimot w Zmiennym Otoczeniu Geopolitycznym

Grupa kapitałowa Unimot prowadzi swoją działalność na rozległym rynku paliw i energii, zmuszona do ciągłego reagowania na dynamiczne uwarunkowania geopolityczne. Sytuacje takie jak trwający konflikt zbrojny w Ukrainie, napięcia izraelsko-irańskie oraz zmiany w polityce handlowej Stanów Zjednoczonych mają kluczowy wpływ na funkcjonowanie branży energetycznej. Przedstawiciele Unimotu podkreślają, że dzięki doświadczeniu i zdolności do szybkiego dostosowywania się do zmian, firma skutecznie radzi sobie z napotykanymi trudnościami.

Najważniejsze Wyznania – Handel LPG

Obecnie zarządzanie obrotem LPG stanowi jedno z największych wyzwań dla Unimotu. Firma dostrzega jednak znaczący potencjał wzrostowy także w innych dziedzinach swojej działalności, czego dowodem są osiągnięte pozytywne wyniki w branży bitumenów w drugim kwartale tego roku. Sezonowy charakter tego segmentu oraz realizacja nowych umów z dostawcami pozwalają przewidywać utrzymanie korzystnych rezultatów również w trzecim kwartale.

Nowe Kierunki Rozwoju: OZE i Logistyka

Drugim obszarem o rosnącym znaczeniu dla spółki stała się fotowoltaika. Unimot sukcesywnie zwiększa zaangażowanie w sektorze odnawialnych źródeł energii, zarówno poprzez intensyfikację montażu instalacji, jak i rozwój sprzedaży komponentów. Ponadto, segment logistyki oraz infrastruktury pozostaje źródłem stabilnych przychodów. Natomiast segment stacji paliw Avia sukcesywnie notuje wzrosty sprzedaży.

Według zapowiedzi firmy, raport finansowy obejmujący wyniki za pierwsze półrocze zostanie opublikowany we wrześniu.

Podsumowanie Wyników i Strategie na Przyszłość

Na początku bieżącego roku największy, pozytywny wpływ na wyniki finansowe Grupy Unimot miały działy infrastruktury, logistyki oraz paliw płynnych. Spółka odnotowała jednak spadki w segmentach LPG, gazu ziemnego i bitumenów.

Handel paliwami tradycyjnie stanowi kluczowy filar działalności Unimotu. Po nałożeniu embarga pod koniec poprzedniego roku, polski rynek wykazał odporność i elastyczność, skutecznie zastępując dostawy z Rosji importem z Niemiec oraz transportem morskim. Działania te pozwoliły zminimalizować potencjalne konsekwencje embargo, jednakże obecna sytuacja na rynku pozostaje trudna z uwagi na trwający import rosyjskiego LPG pod zmienionymi kodami celnymi. Takie działania zaburzają konkurencję i utrudniają rozwój takich projektów jak terminal LPG w Wilhelmshaven. Firma podkreśla konieczność szybkiego uszczelnienia sankcji.

Dywersyfikacja i nowe projekty inwestycyjne

Pomimo licznych wyzwań w otoczeniu międzynarodowym, Unimot stale podejmuje inicjatywy służące poszerzaniu oferty. Ostatnio spółka zdobyła pozwolenie na budowę pierwszej biogazowni rolniczej w swojej historii. Decyzja o rozpoczęciu realizacji tej inwestycji będzie zależna od szeregu czynników, w tym otoczenia prawnego, możliwości finansowania rynku biometanu, a także uzyskania odpowiednich zatwierdzeń korporacyjnych.

Wśród ważnych osiągnięć Unimotu znajduje się również zrealizowanie pierwszej w Polsce dostawy zrównoważonego paliwa lotniczego (SAF) na lotnisko w Katowicach. Spółka rozpoczęła ponadto działania w kierunku zaangażowania się w biznes wydobycia gazu ziemnego – po uzyskaniu zgody ministerialnej, zależna jednostka Unimot B1 przystąpiła do fazy projektowej.

Kierunki strategiczne na lata 2024–2028

Zgodnie z przyjętą na lata 2024–2028 strategią, Grupa Unimot koncentruje swoje działania na kilku kluczowych aspektach:

  • dywersyfikacja obszarów działalności,
  • wdrażanie szeroko rozumianej transformacji energetycznej,
  • rozwój infrastruktury,
  • odpowiedzialne zarządzanie ryzykiem.

Dzięki tym działaniom spółka zamierza efektywnie budować wartość i umacniać swoją pozycję rynkową, nawet w warunkach wysokiej zmienności na rynku energetycznym i paliwowym.

„`