„`html
Najemnicy z Rosji zostali zaatakowani przez członków organizacji Dżama’at Nasr al-Islam wa-al-Muslimin w regionie Mopti 21 lub 22 listopada. Grupa, według doniesień amerykańskich mediów, zniszczyła konwój i zdobyła rosyjską broń.
Łatwy cel dla terrorystów
Początkowo o śmierci sześciu Rosjan poinformowała agencja Bloomberg. Natomiast agencja Reutera, bazując na źródłach monitorujących ekstremistów w regionie, poinformowała o siedmiu zabitych najemnikach z Grupy Wagnera.
Aktywność Ukrainy w Afryce
Malijski urzędnik ds. bezpieczeństwa potwierdził atak w rozmowie z dziennikarzami. Według niego, zadaniem Grupy Wagnera w Mopti było zabezpieczanie punktu kontrolnego.
Dżama’at Nasr al-Islam wa-al-Muslimin to zbrojna organizacja terrorystyczna powiązana z Al-Kaidą, która powstała w 2017 roku. Jej główną bazą jest Mali, jednak działa również w większości krajów Afryki Zachodniej, takich jak Burkina Faso i Niger. Celem grupy jest tworzenie państwa opartego na islamie salafickim w Afryce Zachodniej oraz wypieranie zachodnich wpływów z tego regionu.
Broń w rękach terrorystów
Według Site Intelligence Group, amerykańskiej agencji wywiadowczej śledzącej aktywność dżihadystów online, terroryści przejęli również część broni należącej do Rosjan.
Rosyjski „Korpus Afrykański”
Obecnie najemnicy z Grupy Wagnera stanowią dużą część rosyjskiego „Korpusu Afrykańskiego”, który pojawił się w Mali pod koniec 2021 roku. Formacja ta stopniowo zyskuje wpływy, kiedyś pozostające w rękach Jewgienija Prigożyna, który stracił życie w katastrofie lotniczej w Rosji.
Rosyjska obecność w Mali
W 2021 roku w Mali doszło do przewrotu wojskowego. Nowi politycy wezwali najemników Prigożyna, aby zastąpili francuski korpus pokojowy, który wspierał obalonego prezydenta Ibrahima Keitę w walce z separatystami Tuaregów.
Tuaregowie pragną niepodległości i stworzenia państwa na północy Mali, w pobliżu granicy z Algierią. Przy wsparciu Dżama’at Nasr al-Islam wa-al-Muslimin, Tuaregowie pokonali w lipcu konwój Grupy Wagnera i malijskie wojsko. 25 lipca 2024 roku w wyniku tragicznego starcia zginęło 84 rosyjskich najemników – uważane jest to za najtragiczniejszy dzień dla tej prywatnej armii na afrykańskim kontynencie.
Grupa Wagnera jest oskarżana o pomoc malijskim władzom w przeprowadzaniu nalotów, które pochłonęły życie cywilów. W odwecie za śmierć najemników, Wagnerowcy zaatakowali małą malijską miejscowość, zabijając co najmniej 21 osób cywilnych.
Sytuacja w regionie Sahelu
Aktywność Rosjan oraz brutalnych grup terrorystycznych, które ścierają się i mordują cywilów, to nie jedyne zmartwienie mieszkańców Sahelu. W Sudanie trwają obecnie krwawe walki, które nie przyciągają jednak uwagi mediów. Sudan jest miejscem chaosu, wpływającym na stabilność porządku międzynarodowego.
Od początku konfliktu w Sudanie zginęło około 150 tys. osób, a ponad 10 milionów musiało opuścić swoje domy. Miliony ludzi stoją przed groźbą najgorszego kryzysu głodowego od co najmniej 40 lat.
„`