„`html
Darmowe leki dla seniorów i dzieci
Nie tylko emeryci i dzieci do 18. roku życia mają możliwość otrzymywania leków za darmo. Lekarze mogą na receptach zamieszczać specjalny symbol, który uprawnia do wydania leków bez dodatkowych kosztów lub z obniżką.
Adnotacja na recepcie kluczem do refundacji
Dla pacjentów kluczowe jest, aby taka adnotacja znalazła się na recepcie podczas wizyty lekarskiej, w przeciwnym wypadku nie skorzystają z refundacji pomimo spełniania wymogów prawnych. Koszty leków mogą być znaczące. Według badań aż 55% seniorów zgłasza, że ponoszą duże wydatki na leki.
Program darmowych leków w Polsce
W Polsce funkcjonuje program darmowych leków dla seniorów powyżej 65. roku życia oraz dla dzieci i młodzieży do osiągnięcia pełnoletności. Wydawanie tych leków nie wymaga sprawdzania dokumentu tożsamości pacjenta.
- Dla seniorów lekarz musi umieścić na recepcie odpowiedni symbol.
- Dla dzieci do 18 lat leki są wydawane bezpłatnie w aptekach po spełnieniu określonych warunków.
Znaczenie symboli na receptach
Symbole na receptach mogą oznaczać różne grupy społeczne, które są uprawnione do darmowych leków lub zniżek. Przykładowo, recepta z kodem „WE” daje możliwość uzyskania przepisanych leków za darmo, dotyczy to leków z wykazu refundowanych kategorii.
- Szczególny symbol „AZ” odnosi się do osób pracujących z azbestem – one mogą uzyskać darmowe leki związane z chorobami wywołanymi tą pracą.
Warto pamiętać, że poza literami, recepta musi zawierać inne istotne informacje, które umożliwią pacjentowi skorzystanie z refundacji.
Warunki refundacji w NFZ
Aby skorzystać z refundacji, na recepcie musi znaleźć się kilka kluczowych informacji:
- Podstawowe informacje o pacjencie i lekarzu.
- Szczegółowy opis przepisywanego leku.
Recepty z kodem preferencyjnego zakupu można realizować w aptekach i punktach aptecznych oznaczonych logo NFZ.
„`