23 kwietnia, 2025

Niepewność w Europie: Jakie przyszłość mają fundusze ESG?

Niepewność w Europie: Jakie przyszłość mają fundusze ESG?

„`html

Był taki czas, gdy inwestycje ESG były tematem niemal codziennych rozmów. Choć temat ten zszedł na dalszy plan z powodu innych problemów, trend całkowicie nie zniknął.

Nie tylko zieleń

W ostatnich tygodniach i miesiącach sytuacja geopolityczna, zwłaszcza z perspektywy Europy, znacznie się skomplikowała. Stosunki z USA stoją pod znakiem zapytania, a kraje unijne muszą zwiększyć wydatki na obronność. Jak to pogodzić z celami zrównoważonego rozwoju, które sojusz europejski postawił sobie jako priorytet?

Inwestowanie ESG kojarzone jest często z zieloną energią i ochroną środowiska, ale to tylko literka „E” z akronimu ESG: Environmental, Social, Governance. Sebastian Linski z Uniqi TFI zauważa, że obecnie część środowiskowa trendu ESG straciła na sile. Firmy w tym segmencie zmagają się z wysokimi stopami procentowymi oraz zmniejszonym popytem. Niemniej jednak, zielona energia oraz energia jądrowa będą kluczowymi kierunkami w polityce energetycznej na całym świecie. Pozostałe dwie części ESG, społeczne i związane z zarządzaniem, nadal mają znaczenie.

Polityka krajowych TFI

Krajowe towarzystwa funduszy inwestycyjnych różnie podchodzą do funduszy ESG. Niektóre wprowadzają zagraniczne produkty, inne dostosowują portfele do kryteriów ESG, a jeszcze inne nie angażują się w ten temat. Niektóre firmy dostrzegają koszty związane z wdrażaniem zrównoważonych standardów rozwoju i uważają, że przewyższają one korzyści.

Kondycja inwestycji ESG

Marta Stępień z Santander TFI zwraca uwagę na to, że inwestycje ESG to szerokie pojęcie. Zielona energia podlega cyklowi inwestycyjnemu związanym z poziomem stóp procentowych. To młody sektor technologiczny, w którym może dochodzić do dużych przetasowań. Fundusze ESG, które selekcjonują spółki pod względem kryteriów ESG, mogą osiągać lepsze wyniki, niezależnie od sukcesu jednej branży lub momentu rynkowego.

Perspektywy funduszy ESG

W Polsce fundusze ESG powstały, ale ich znaczenie dla inwestorów nie jest kluczowe. Inwestorzy koncentrują się na kwestiach militarnych, energetycznych i gospodarczych. ESG wróci do łask, gdy będą sprzyjające warunki polityczne i geopolityczne. Niektórzy eksperci, jak Jędrzej Janiak czy Kamil Cisowski, są przekonani, że moda na ESG powróci i znajdzie się nowa forma tego rozwiązania.

Wyniki krajowych funduszy ESG

Zróżnicowane są wyniki krajowych funduszy ESG. Hubert Kmiecik z Amundi TFI twierdzi, że strategia ESG nie polega tylko na wyborze zielonych spółek, ale na wyborze firm z atrakcyjnymi perspektywami rozwoju, które spełniają kryteria ESG. Kmiecik widzi przyszłość dla inwestycji ESG jako wciąż interesującą.

„`